Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl VI – Kanalizace, vodovod

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Kanalizace, vodovod

Pro rok 1979 zbylo dokončit kanalizaci v Zahradní ulici na konci lesa a v nově otevřené části ulice Rybákovy při novostavbě s. Jiřího Fialy čp. 386. Ulice Tyršova a Zahradní čekají aspoň na provizorní úpravu povrchu, návoz drtě – až se výkopy usadí. Zatím jsou v dezolátním stavu, neboť hlína z výkopů rýh znečistila povrch vozovky.

Vodovodní potrubí: S hloubením rýh pro vodovodní vedení započala Vodohospodářská správa z Čes. Budějovic až v druhé polovině roku. Potrubí bylo položeno po celé délce ulice Dlouhé s odbočkou ke Kulturnímu domu, ulice Withanovy až k Mateřské školce a části ulice Husovy k prodejně Jednoty. Zde byl prvořadý zájem, aby zásobování vodou bylo řešeno a výstavba vodovodu byla prosazována NV u nadřízených složek okresu. Dále je vodovodní potrubí vedeno protlakem pod hlavní silnicí celou ulicí Withanovou k nádraží Včelná a opět průtlakem pod železniční tratí u silnice Včelná-Boršov dále pro podniky a obydlí boršovských občanů, kterým "sebrali" vodu při výstavbě sila a ostatních zemních stavbách.

Včelenští občané by neodpustili kronikáři, kdyby nebylo zapsáno, že kanalizační rýhy byly vyhloubeny a položeno potrubí ještě za poměrně příznivého počasí ke konci roku 1979. Vedení však nebylo odzkoušeno, vybagrovaná zemina – převážně hlína – po celé délce ulice Withanovy a u Mateřské školky zaplnila ulici. Nebylo možné projíždět a po 2 měsíce jsme s nelibostí hleděli do otevřených stok. Teprve v březnu 1980 byly práce dokončeny a ulice otevřeny pro dopravu. Největší potíže byly s dodávkami uhlí; tak kupř. do Mateřské školky bylo 80.- q uhlí odváženo z prostoru pod prodejnou na kolečku po pěšince kolem hald hlíny až do kůlny. Práce pro 2 siláky na 2 dny.

Počasí

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C
sobota 13. 7. prudký déšť 22/16 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 25/17 °C
pondělí 15. 7. slabý déšť 29/19 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0