Z kroniky Včelné díl VI – Komise pro výstavbu

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Komise pro výstavbu

Plný název: Komise pro životní prostředí a výstavbu: provádí v rozsahu přenesené pravomoci NV státní stavební dohled v obci. Během roku vydáno 16 stavebních povolení na drobné stavby s poplatkem a 21 povolení k provedení prací charakteru údržby a oprav bez poplatku. Členové komise provádí dohled a řeší spory z řad občanů, oplocení, ohrožení vodních zdrojů apod. Zásobování vodou se stává na Včelné značným problémem, vody ve studních ubývá s přibývajícím počtem studní. Důkazem toho byla studně na pozemku s. BRAUNA, situovaná poblíže prodejny Jednoty. Studně v houbce 16 m od povrchu terénu měla v době výstavby domku v roce 1976 dostatek vody. V roce 1979 již nedávala ani potřebnou vodu pro domácnost. Odborníci předpokládali dostatek vody v hloubce 30 m a s. Braun započal s hloubením vrtu. Po zkušenostech z blízkého Boršova a na žádost občanů Včelné, byl odborem výstavby za souhlasu ONV, vydán zákaz hloubení vrtu.

Vodonosné vrstvy jsou v katastru Včelné v hloubce cca 15 m – ač jsou pamětníci dob, kdy v 8 m býval dostatek vody. Vrt vedený do větších hloubek, jak výše uvedeno, /uvažuje se 30 až 40 m/ může do značné míry ovlivnit hladinu spodních vod a tím i okolní studně. V tomto smyslu byl vydán odborný posudek zpracovaný Stavební geologií v Čes. Budějovicích a plně podpořil rozhodnutí komise.

dnes, neděle 22. 5. 2022
skoro jasno 20 °C 9 °C