Z kroniky Včelné díl VI – Národní směny

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Národní směny

Národní směny byly stanoveny na soboty 22. a 29. dubna 1979. Skupinám byly přiděleny práce na úklidu lesa při jeho okrajích, kam i přes zákaz neukáznění občané vyváží "přebytky", nepotřebné v domácnosti. Další skupiny pracovaly na úpravě veřejných prostranství, zeleně při chodnících, muži pracovali na dokončení kanalizace v horní části obce a na přípravě staveniště nové mateřské školy. Odvezeno lešení a materiál od Kulturního domu a trafostanice. Počasí těmto brigádám příliš nepřálo, občas pršelo, takže účast byla poněkud slabší. Přes to program prací byl zhruba splněn.

Do tohoto programu zapadl též plán ČSŽ a ČOZS, jichž členové zorganizovali na sobotu 15. dubna sběr kovového šrotu, jak tomu je každým rokem. JZD Planá poskytuje vždy výpomoc ke svozu tohoto hamparádí a s. HAMPL, traktorista JZD, zdejší občan, popojíždí s vlekem po ulicích a mladí členové ČOZS nakládají hromádky železa připraveného před domky, na vůz. Všeliké toto haraburdí, v domácnostech přebytečné, soustředí se na skládce na pokraji lesa a horní části obce. Sběrné suroviny odváží šrot dle příležitosti. Že se na skládce objeví i věci ještě potřebné – třeba jen na hraní – zjišťuje mládež: vyřazená kamna poslouží ještě ke zkoušce na kuchařku a nádobí tam bývá také dostatek.

Ze sběru kovového šrotu plyne slušný finanční příjem pro organizace.

21. 4. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 6 až 2°C.