Z kroniky Včelné díl VI – Přeložka silnice E-14

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Přeložka silnice E-14

Výstavba nové dálnice Planá – rozcestí Kam. Újezd pokračovala v úseku u Kamenného Újezda hloubením silniční trati. Křižovatka za Kam. Újezdem u rybníka Stilce, kde se napojí silnice na Kaplici a Čes. Krumluv, si vyžádala nákladné zemní práce a přesuny zeminy.

V úseku od Vltavy až ke Kam. Újezdu je položen asfaltový podklad. Násyp hráze na "Dolech" je rovněž dokončen a buduje se odvodnění kolem náspu. Rovněž tak jsou pokládána koryta z betonu po obou stranách dálnice s příslušnou kanalizační sítí. Ke konci roku se soustřeďují práce u mostu přes silnici Včelná-Boršov: odvoz zeminy a odvodnění. Buduje se přeložka trati před stanicí Boršov n. Vl., kde již min. roku byl postaven most, pod nímž půjde nová dálnice. V úseku u řeky Vltavy byl v místech, kudy bude vedeno nové řečiště Vltavy, zapuštěn na mocných betonových sloupech nový definitivní most pro dálnici. V tomto úseku zmizí dosavadní oblouk, který zde řeka tvoří a zatím je přemostěn provizorním železným mostem. Bude vyhlouben průtok pod novým mostem a původní řečiště zasypáno. Stavba je zajímavá i ve způsobu stavebního postupu. Sloupy jsou hloubeny v zemině a na těžké konstrukci z panelů a železných nosníků se provádí betonáž mostu. V dokumentaci několik záběrů.

21. 4. 2021

oblacnosdestem

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 6 až 2°C.