Z kroniky Včelné díl VI – Sbor pro občanské záležitosti

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Sbor pro občanské záležitosti

Sbor pro občanské záležitosti je vlastně složkou sociální komise NV. Je veden s. Ludmilou Letfusovou, důchodkyní, která ještě čas od času jde do zaměstnání, avšak činnosti v zájmových organizacích věnuje hodně času a úsilí. Je též členkou ČSŽ.

Na činnost této skupiny je pamatováno v rozpočtu MNV částkou Kčs 4.500 na rok 1979. Z těchto prostředků kryjí se náklady na slavnostní vítání nových občánků, které bylo uspořádáno dvakráte v roce: 15.7. a 3.11. Přibylo 21 dětí, z toho 9 děvčátek a 12 chlapců. Do vínku obdrží každé děcko kytičku a dárek. Tentokráte to byl malý medvídek a pamětní list. Slavnostní uvítání – proslov k rodičům – má předseda MNV s. Fríd. Jsou to slova do života dětem a srdečné připomínky rodičům, které jistě stojí za to, aby na paměť byla zachována v přílohách této knihy. Rodiče se zapisují do kroniky narozených dětí, kde každému děcku je věnován jeden list. V záhlaví je fotografie děcka s maminkou, níže pak jméno a datum narození a ověření MNV s podpisem rodičů a s. vedoucí sboru. Fotografování při slavnosti obstarává s. Vavruška a jeden obrázek je věnován rodině dítěte. Slavnost zpestřují pionýři recitací a zpěvem.

Dále pamatuje sbor na významná výročí občanů: Dne 11. května oslavili "zlatou svatbu" – 50 let společné cesty životem – manželé FIALOVI – Karel a Marie ve stáří oba 72 let. Sbor pro OZ předal jim dárkový balíček s pěkným přáním do dalších let. Zůstávejte svěží jako dosud!

Zlatou svatbu oslavili dne 5. května 1978 manželé Petr a Anna-Stazie MIKŠOVSKÝCH, bydlící v malém domku Lesní ul. čp. 90. Oba ve stáří 72 roků a při dobrém zdraví.

Diamantovou svatbu oslavili dne 28. července 1979 manželé Ludmila a František BABKOVI, Včelná tř. 5. května čp. 45. Ve stáří Ludmila 83 let, František 88 let, nejstarší z rodu Babků, pamětník mnoha událostí z života Včelné, kterých se po dlouhá léta zúčastnil. Slavnost uspořádána v rodinném kruhu a v zasedací síni MNV jim blahopřál místopředseda Dr. František Vavroch a za sbor pro OZ s. Letfusová. K takovému jubileu nesměl chybět ani slavnostní přípitek a k blahopřání pěkný dárkový košík. Ku zpestření programu recitovaly a zazpívaly pionýrky. Několik fot. záběrů, na nichž můžeme vidět všechny početné členy rodiny Babků, jsou v příloze kroniky.

Sbor pamatuje též na občany, kteří odcházejí od nás při jejich úmrtí. Členky sboru je navštěvují v době jejich nemoci, poskytují jim pomoc a obstarávají ošetření spolu s členkami dalších organizací. K pohřbům věnují aspoň kytičku a vzpomínají kondolenčním listem.

Sociální komise a členky sboru pro OZ měly hodně starosti se sociálním zabezpečením a řešením problémů, které vznikly v rodině p. Vinkláře, Lesní kolonie čp. 268. Jeho nevlastní dcera Marcela, neplnoletá, porodila dceru Radku. Jelikož nebyla v pracovním poměru, nevznikl nárok na dávky v mateřství. Komise po projednání předala záležitost odboru sociální péče o děti na ONV, Čes. Budějovice. Pomohly též v péči o dítě, aby bylo o ně dobře postaráno. V průběhu roku se Marcelka vdala za s. Glasera z Kam. Újezda, ale již koncem roku se ukázalo, že nová rodina, nedovede se o děcko řádně postarat. Čekali již druhé děcko, prvorozený syn však byl podvyživený, zanedbaný a musel být rodičům odebrán a umístěn v ústavu. Nad dcerkou, která je cikánského původu, byl navržen dohled. Pan Vinklář, bývalý zaměstnanec ČSD, nyní již v důchodu a ovdovělý, dal Marcele dobré vychování, přes to nepodařilo se zděděné vlohy překonat.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C