Z kroniky Včelné díl VI – Sněhová kalamita

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Sněhová kalamita

Silné mrazy a záplavy sněhu na počátku roku způsobily velké potíže v zásobování průmyslu i domácností palivem i elektřinou a brzdily dopravu. Situaci dokresluje krátký výtah z tisku:

"Začátek roku 1979 přinesl Evropě mimořádnou kumulaci klimatických poruch. Především to byl nevídaně náhlý pokles teploty – ta vlna proběhla středem a severem Evropy mezi 30. prosincem 1978 a 2. lednem 1979 a postupně se během druhého lednového týdne přesunula na jih a východ kontinentu.

Během několika hodin klesla teplota o 15 až 30 stupňů. Tento náhlý zvrat byl doprovázen intenzivním sněžením, které zejména na severoevropských nížinách od ústí Rýna až po Bělorusko trvalo nepřetržitě 80 až 100 hodin. Prudký vítr o rychlosti až 130 km v hod. tvořil několikametrové závěje. Tak v okrajových čtvrtích Moskvy byla naměřena teplota -49 st.C. Mimořádně nízké teploty postihly také Skandinávii, Skotsko, severní oblasti NSR, NDR, Polsko i ČSSR. Sníh pokryl celé území Velké Británie včetně "britské riviery" a neobvyklé potíže ze záplav sněhu měla Francie, Itálie, Jugoslávie, černomořské pobřeží i severní oblasti Afriky. Vichřice bořila domy na ostrovech západně od Skotska a na pobřeží moře vtrhlo na břeh do hloubky až 1 km, valilo sebou písek a balvany, bořilo domy. Na londýnském letišti se soustředilo na 18.000 neodbavených cestujících.

Jak náhle studená vlna postupovala, je zřejmé ze zprávy z Jugoslávie: "Na pláži Sutomore bylo 1. ledna v poledne plus 25 stup. C a lidé se koupali v moři. V noci pak teplota klesla na minus 5 st.a pláž zapadla sněhem."

"Na pobřeží Baltského moře v rostockém zámořském přístavu se pokryla hladina až 30 cm silným ledem."

"4 m vysoké závěje sněhu v NDR uvěznily na 740 vlaků."

U nás snad největší potíže měli pracovníci v nově vybudované elektrárně ve Chvaleticích. Elektrárna je zásobována labskou říční dopravou a ta byla zcela ochromena.

18. 4. 2021

zatazenosdestem

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť, od 500m srážky sněhové. Denní teploty 4 až 8°C. Noční teploty 4 až 0°C.