Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1993 - Stavební činnost a nové provozní kapacity

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1993

Stavební činnost a nové provozní kapacity

V této časové etapě se obecní stavební záměry nacházejí teprve ve fázi záměru a technicko legislativních příprav. Jako nejdříve realizovatelnou akci obec připravuje rekonstrukci resp. přeložku kanalizace v Nádražní ulici a následné odkanalizování obce napojením na budějovickou síť a definitivní zrušeni vypouštění splašků do Vltavy. Od výstavby čisticí stanice bylo též definitivně upuštěno. Zmínit je třeba ještě, že podle nově schváleného územního plánu z roku 1992 je pro obec Včelnou počítáno s možností ekologického způsobu vytápění jak elektřinou, tak plynem. Program elektrifikováni domácnosti je již v chodu a jeho pokračování závisí na posilováni trafostanic, což se postupně realizuje. V této etapě se uskutečňuje v obci dotazníková akce, jakým mediem by občané raději vytápěli své domy. Výsledek ankety je ve prospěch elektřiny.

Rok 1993 je významný tím, že postupně byly uvedeny do veřejného užívání důležité provozy, které jistě přispějí ke zlepšení služeb občanům.

V lednu 93 se otevírá pohostinství "U Petrů". Budova, patřící rodině Vavrochů, byla značným nákladem rekonstruována. Provozovateli jsou sourozenci Jaroslav a Jiří Vavrochovi. Pohostinství má výčepní místnost a tak zvaný salonek, který je též v každodenním provozu. V kuchyni se vyvařuje po celý den a výběr je velmi dobrý a ceny přijatelné. Pohostinství má charakter lidové restaurace.

V dubnu 93 se otevírá na hlavní třídě navě postavený obchod smíšeným zbožím "U Háků". Je to opět živnost vedená rodinou Háků, tak jako je tomu v nedalekém soukromém obchodě "U Hájků" nacházejícím se též v domě vlastníků situovaném u lesa v ulici zvané V sídlišti.

V měsíci květnu 93 dochází k uzavření nové restaurace Jednoty zvané "U Kaštanu". Tento pohostinský podnik, zbudovaný zde v akci "Z", byl v provozu krátkou dobu, asi 5 let a nyní se zavírá. Je pravda, že kvalita služeb v něm postupně upadala. Nová "lidová" hospoda "U Petrů" okamžitě přetáhla řadu místních občanů na svou stranu a i cizí návštěvníci v konkurenčním prostředí nakonec dali přednost pohostinství "U Petrů".

V srpnu 93 dochází k otevření penzionu Victoria v horní části obce na hlavní ulici 5. května. Podnik patří opět sourozencům Vavrochovým, což jsou bratranci dolejších Vavrochů. Penzion má v poschodí několik prvotřídně vybavených pohostinských pokojů a v přízemí restaurační místnost asi pro 30 hostů. Je to zařízení vyšší kategorie a proto samozřejmě i cenové relace jsou vyšší. Podnik je otevřen až od 17 hodin, má výbornou kuchyni. Pivo se zde čepuje 12.stupňové Samson.

Zmínit se musíme též a nové poště v Boršově. Byla otevřena 1. srpna 93 v místě vedle staré pošty v Poříčí. V době výstavby této nové pošty sloužila za poštovní budovu poschoďová stavba v Boršově vedle kostela a tak měli občané na poštu dosti daleko. Dnešní budova nové pošty v Poříčí je pro včelenské výhodnější.

Na Silvestra roku 93/94 zahajuje svůj vstup nové klubovna v areálu metané, v níž je též nabízeno občerstvení. Je to příjemná hospůdka, kde se podává lahvové pivo a různé občerstvení z kuchyně známého místního činitele Bedřicha Housky. Klubovna pro veřejnost je otevřena vždy ve středu, pátek a neděli odpoledne a večer. Známými pochoutkami jsou ryby, které upravuje pan Houska sám. Mladý důchodce Bedřich opět jako představitel mnoha aktivit v obci.

Tím ale výčet, dokončených stavebních aktivit občanů Včelné nekončí, zbývá monstr-výkon "silných" individualit, o kterém se patří pojednat podrobněji.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
zataženo 11 °C 7 °C