Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1994 - Počasí

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1994

Počasí během celého roku nevybočilo do žádných extrémů. Leden byl až do 20. poměrně teplý, noční teploty málo pod bodem mrazu, sníh žádný. Koncem ledna bylo větrno, v lese vznikly škody, neboť vichřice způsobily četné polomy. I během února v naší poloze nezůstal ležet sníh, takže letos jsme zde neužili zimních lyžařských ani sáňkařských sportů. Od 26. února se už dobře mohlo pracovat na zahradě se zemí, neboť půda byla vysušena. Velikonoce, které připadly na konec března a začátek dubna byly chladné, pošmourné. 10. dubna napadl sníh a zůstal ležet celý týden. Zlom k letním teplotám nastal 23. dubna, kdy v poledne jsme naměřili teplotu 23° C. Květen a červen byl ve znamení proměnlivého počasí, hlavni letní městce byly velice horké, ba přímo tropické. V červenci nepršelo vůbec a na přelomu července a srpna dostoupily polední teploty ve stínu na hodnotu 37° C. Září zprvu proměnlivé, občas s deštěm, babí léto bylo krátké, od 24. září do 29. září. V Říjnu se začalo ochlazovat, 8. a 9.10. dokonce zůstal ležet první sníh. Listopad chladný, bez sněhu. První polovina prosince mírná zima, bez sněhu, pouze občas prší. Až po 15.12. nastává ochlazení a vánoce slavíme bílé. Sníh však dlouho nezůstal, 27.12. je obleva, na Silvestra prší a po sněhu ani památky.