Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1996 - O počasí, přírodě a změně klimatu

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1996

O počasí, přírodě a změně klimatu

Zatím co prvá polovina 90. let byla poměrně chudá na dešťové srážky, znamená rok 1996 změnu ve vodním klimatickém režimu. U nás v obci bylo možné zjistit tuto změnu na zvýšení hladiny spodní vody ve studních. Jestliže se udrží tento trend i v následujících letech, potom to bude důkaz nástupu jak deštivějšího tak i chladnějšího období.

Zima trvala letos dlouho, od listopadu 95 do začátku dubna roku 1996. Až na několik menších oblev během zimního času, udržela se u nás sněhová pokrývka po celou tuto dobu. Mrazy nebyly velké. Průměrná teplota zimního období byla podle zjištění meteorologů minus 2,9 °C. Sněžilo celkem v 70 dnech a sníh ležel po dobu 117 dní. Prvá větší obleva přišla ve Včelné 16. března. A protože půda byla ještě promrzlá, voda z tání se nemohla vsáknout do půdy a terén se značně rozbahnil. Koncem března znovu napadl sníh a zahrádkáři byli pozdrženi v jarních pracích. Opozdily se hlavně výsevy. 4. a 5. dubna napadlo tolik sněhu, že vznikla sněhová kalamita. Obrat nastal až v druhé polovině dubna a oteplení bylo náhlé. Teploty dosáhly přes 20 stupňů ve stínu. První květy meruněk se objevují 24. dubna. 28. dubna rozkvétají třešně a 30. dubna zaznamenáváme první jarní bouřku. "Ledoví muži" způsobují mírné ochlazení v rozmezí 2. až 6. května. A přicházejí deště podle pranostiky Žofie. Třešně už odkvetly, ale kvetení švestek přišlo právě do chladnějšího dešťového období. 15. května zaznamenávám vzestup hladiny spodní vody ve studni o 1,5 m, čímž je odstraněn vodní deficit podzemních vod z posledních let. Celý květen se obtížně pracuje na zahradě s rozmoklou zemí, jen tráva bují značně. Začátkem června deště ustávají a nastupuje pěkné, teplé počasí. Na Medarda, 8. června, nekápne ve Včelné ani kapka, ale jinde v republice jsou hlášeny menší přeháňky. 10. června jsou tropická vedra, až 30 stupňů ve stínu. Na zahradě je ale tolik závlahy z předešlého období, že není třeba zalévat. V červenci vládne proměnlivé počasí, noci bývají chladnější, takže je příjemné večer si zatopit v domě. Rostou hojně borůvky, ale přemnožení komáři znepříjemňují pobyt v lese. Naopak nás neobtěžují mouchy domácí, které se letos ještě nevylíhly. Ve větší míře se vyskytují nálety much masařek. Popsané jevy z říše hmyzu indikují, že se mění klima ze suchého na vlhčí. Srpen je rovněž ve znamení proměnlivého počasí. Žádná velká vedra nejsou, takže se neužije mnoho dní ke koupáni. Prvé jedlé lesní houby se objevují až po 20. srpnu. Září je chladnější. Babí léto nastává krátce kolem 30. září. Tzv. Havelské léto, což je poslední teplé období, nastává ve dnech 13. až 16. října. Druhá polovina října je už chladná a deštivá. V noci jsou teploty jen těsně nad nulou. 26. října jsme naměřili v noci již minus 4° C. Kdo v tomto čase musel překopávat komposty, měl nepříjemnou práci, neboť zem byla mazlavá. Na svátek Dušiček se náhle otepluje, svítí slunce, byť hřeje slabě. Nebylo to letos vůbec žádné pravé dušičkové počasí. 4. listopadu vystoupí teplota na 22 °C, což je zcela neobvyklé také. Zlom nastává po 15. listopadu. Sněží s deštěm. Martinský sníh začíná padat o 3 dny později než hlásá kalendář. Sníh zůstával trvale ležet až týden před vánocemi. Je prozatím mírný mráz a klidná bílá vánoční pohoda. Silné mrazy kolem minus 20 stupňů přicházejí 27. prosince a trvají až do Silvestra.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 15 °C 9 °C