Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1996 - Pohromy živelné a technické

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1996

Pohromy živelné a technické - současné i dřívější

Na štěstí pro nás, bydlíme a nacházíme se v oblasti výskytu malých přírodních pohrom a neštěstí a i malých havarií, které si způsobujeme sami svou ne dokonalou lidskou činností. V kronikách obce nejsou z 20. století zaznamenány žádné větší mimořádné události naznačeného druhu. O 19. století nemáme místních kronikářských zpráv, ale nic nesvědčí o tom, že by v naší oblasti došlo k větším přírodním pohromám. Podle sdělení 85ti letého pamětníka Aloise Školáka patřily ve Včelné k největším přírodním pohromám přívaly dešťových vod. Za jeho života několikrát v obci hořelo, ale celá stavení nevyhořela nikdy. Ani vichřice zde neřádila tak, aby byly strženy celé střechy a ani na zápalný blesk se nepamatuje. Proti přívalům dešťových vod si chránili místní osadníci své příbytky vykopáváním ochranných odtokových stok. Tuto činnost je nutno vykonávat na několika lokalitách v obci dodnes. Alois Školák si pamatuje na dvě velké přívalové vody ve Včelné. Přesný rok nezná, ale po prvé to bylo okolo roku 35 a po druhé po roce 45. Vody se tehdy prý valily v několika proudech z území Paseky i od Hraniček. Záznam v kronice máme z roku 1976. Tehdy v červenci intenzivně pršelo 2 dny a následek přinesl mnoho škod. Nová kanalizace v ulici 5. května nestačila vodu odvádět. Byly vyraženy poklopy šachet, došlo k protrhání penetrovaného povrchu vozovek. Valící se voda dosahovala v jedné chvíli po kolena. Byly zatopeny mnohé sklepy, studně a žumpy. Obě tehdejší požární nádrže (rybníky) přetekly. V letošním roce, v květnu 1996, přišly opět vydatné deště a obec zažila podobné dešťové záplavy. Byly ale menší než v roce 1976. Je zajímavé, že dešťové lijáky se vyskytují jen v určitých zónách, pásech. V letošním roce bylo zásahovou zónou povodí Malše, kde došlo k povodni. Nedaleká řeka Vltava se nerozvodnila vůbec. Na Malši byly záplavy způsobeny tím, že se musela náhle odpustit voda z Římovské přehrady. Zatopily se pozemky i četné domy Roudného, Plava a Doudleb. Silnice, vedoucí nivou Malše, musela být uzavřena, neboť byla zatopena zhruba od krouhárny zelí v Roudném až k dolní části Plava. K podobným záplavám došlo v tomto čase i na několika jiných místech v republice. Na řece Malši byla povodeň roku 1996 první od dob postavení Římovské přehrady.

Kalamity technického rázu postihují Včelnou ve spojitosti s poruchovostí elektrické sítě a vodovodu. Nejsou to dlouhodobé poruchy, ale bývají nepříjemné pro domácnosti. Byly dosti časté v 80. a prvé polovině 90. let, protože přibývalo novostaveb a sítě nestačily na zvýšený provoz. Při různých stavbách docházelo často k překopnutí elektrického kabelu či narušení vodovodní přípojky. Vícekrát došlo k poruše na hlavním výtlačném vodovodním řadu, který měl technickostavební závady od začátku svého fungování. Řada nepříjemností vznikla prasknutím příruby u vodovodního uzávěru v Jiráskově ulici. K havarii došlo v únoru 1996. Prýštící voda v noci zmrzla a v celém okolí se vytvořil ledový povrch na vozovce. Přivolaná havarijní vodárenská služba nemohla zprvu unikající tlakovou vodu zastavit, protože nefungovaly hydrantové uzávěry v důsledku špatného technického stavu. Při opravě této poruchy se musela ulice na dvou místech rozkopat, čímž vzniklo v okolí značné bláto, které se udrželo po celé dlouhé období mokrého jara. V únoru pocítila nepříjemný výpadek elektrického proudu Mateřská škola a protože je zařízena na elektrické vytápění, musela být na 1 den uzavřena.

Obecní zastupitelstvo má připravený plán na postupné opravy jak sítě vodovodní tak i kanalizační. Již letos se začínají opravy realizovat. S technikou se dovedeme vypořádat, ale přírodní síly musíme přijímat s pokorou. Nemohu nezaznamenat hlas budovatelské písně, kterou znala moje generace: "Poručíme větru dešti, otočíme veletoky sibiřské..." Brzy, velmi brzy přišli sovětští stavitelé komunismu k rozumu, že přírodě nelze poručit.

dnes, pátek 29. 3. 2024
oblačno 18 °C 4 °C