Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1996: Úvodem k roku 1996 - malé osvětové zamyšlení

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1996

Úvodem k roku 1996 - malé osvětové zamyšlení

Současné lidstvo se dostává celosvětově do mnoha životních těžkostí, které se projevují negativně jak ve společenských vztazích, tak i v narušování vlastního životního prostředí. Známe z historie, že tomu tak bylo i dříve, byť v jiné podobě. Vysvětlení k tomu nám dává prastarý biblický příběh o vyhnání Adama a Evy z Ráje. Protože se první lidé prohřešili proti Božímu zákonu, byli vyhnáni a odsouzeni k utrpení na Zemi. V této souvislosti chci upozornit a zaznamenat hlas biologů-vědců z konce 20. století, který je podivuhodnou analogií s biblickou zvěstí, byť v jiné verzi: Ve zkratce hlas biologů říká následující: Člověk je geneticky naprogramovaný tj. dědičně předurčený dlouhým přírodním výběrem, trvajícím přes 2 miliony let, na maximalizaci osobního zisku, na uplatnění svých osobních potřeb a zájmů především. Je to dědičný projev přírodního pudu sebezáchovy i dalších pudů. Co k tomuto nálezu vědců dodat? Věda nám sděluje nahou skutečnost, že člověk si přináší na svět jistou část dědičné výbavy, která je mu dána po předcích a která se může projevit více či méně společensky negativně z hlediska všeobecně přijatých lidských norem. Vylučování této dědičné zátěže se lidské společnosti daří málo úspěšně a v tam tkví celý problém.

Mapový portál Mapotip

dnes, pátek 3. 2. 2023