Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1996 - Výsledky finančního hospodaření za rok 1996

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1996

Výsledky finančního hospodaření za rok 1996

Skutečný příjem za leden až prosinec 1996 činil 14,853.372,- Kč a skutečné výdaje 12,581.912 Kč. Kladný výsledek hospodaření představuje přebytek 2 miliony 581 tisíc a 465 Kč, což je dobrý základ pro počáteční měsíce roku 1997.

Základem příjmové stránky rozpočtu je soustava daní. Jakými podíly se připisuje výtěžnost obci, popisuje následující přehled daňových položek:

1. Daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti /tzv. daň ze mzdy/: rozděluje se tak, 40 % připadne do státního rozpočtu, 30 % si odebere okresní úřad. Obci náleží 30 %, ale reálný výnos je nižší, vypočítává se z podílu obyvatel obce vzhledem k okresu. Výpočet ještě ovlivní plátcova pokladna, zda je v obci či mimo ni.
  2. Daň z příjmu fyzických osob z podnikání: Z této položky náleží obci 100 % hodnoty výnosu. Opět se bere v úvahu místo trvalého bydliště podnikatele-živnostníka, ale nerozhoduje, zda občan provozuje svoji činnost ve Včelné nebo v jiném katastru. Daň se přiděluje podle trvalého bydliště podnikatele. Čím více má tedy obec soukromých živnostníků-podnikatelů, tím vyšší má daňový výnos. Obec Včelná má relativně dosti podnikatelů, což je pro ni výhodné.
  3. Daň z nemovitostí: Výnos připadá 100 % obci a řídí se daňovým přiznáním každého majitele. Tento výnos není pro obec podstatný. Z pohledu majitele nemovitosti je u nás tato daň prozatím nízká a plátce příliš nezatěžuje.
  4. Daň z příjmu právnických osob. Výraz "právnická osoba" představuje podniky /státní podniky, akciové společnosti, družstva apod./. Z celostátního 100 % výnosu této daně připadne 80 % do státního rozpočtu a 20 % obcím, při čemž výpočet se řídí podílem počtu obyvatel v obci vůči obyvatelům ve státě. V případě že poplatníkem je obec sama, získá tento výnos ve 100 % výši.
  5. Správní obecní poplatky: Tyto si obec vybírá sama podle platných předpisů, ale výnos není velký, jak ukazuje konkrétní údaj.

Následující přehled ukazuje konkrétně, jaké sumy získala Včelná na těchto daňových položkách za rok 1996:

1. Daň ze mzdy, z přijmu fyzických osob

dnes, středa 24. 4. 2024