Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl X, r. 2008 - Zajímavosti a dění v obci

Kronika Včelné, díl X., r. 2008

Zajímavosti a dění v obci

Protihlukové stěny kolem trati ČD nepochybně změnily ráz železničního koridoru i jeho okolí ve Včelné. Pokusil jsem se zachytit názory nejen těch, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti, ale i postřehy ostatních spoluobčanů. Těm, kteří mají bariéry denně před očima se nelíbí barva, výhled do okolí, výška stěn apod. Paradoxní je třeba názor některých z horní části obce, kteří se pozastavují nad tím, co až přijde větší voda, co udělá tato „přehrada”? Inu co člověk, to názor.

17. - 18. 10. 08 volby do zastupitelstva Jihočeského kraje. Volební lístky byly doručeny 1277 voličům Včelné, kteří svého volebního práva využili v 593 případech. Nechci a ani mi nepřísluší zabývat se politickým rozborem, ale vidím, co by řadový občan této země, že odrazem situace na naší politické scéně je 46% účast ve volbách. Výsledek voleb dle počtu hlasů skončil v naší obci pořadím: ODS 246 hlasů, ČSSD 147 hlasů, KSČM 79 hlasů.

Pozoruhodného výsledku dosáhl včelenský „borec” 67 -letý František Petrouš v Himalájském tygru na Kleti. Pod lanovkou zdolal trasu na vrchol Kleti devětkrát v rozmezí 9 hodin. Doufám, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že mu většina z nás může jen tiše závidět. Klobouk dolů a gratulace je určitě na místě.

Také zprávy patřící do černé kroniky se občas dotknou nás i našeho blízkého okolí. 11 února byla v neobydleném objektu v Lesní kolonii nalezena mrtvola muže, dle policie bez trvalého pobytu. Zemřel bez cizího zavinění. Místní obyvatelstvo povídalo, že šlo o bezdomovce, který tady delší čas pobýval a přespával.

I tuto událost můžeme zařadit mezi ty méně veselé. Na to, že se po místních cestách prohánějí řidiči pod vlivem alkoholu, bez řidičského průkazu a často v autech patřících spíše na vrakoviště, jsme si tak nějak zvykli, ale když přijde k újmě náš vlastní majetek, to se většině z nás nelíbí. V obci nám tito piráti silnic vyvracejí veřejné osvětlení, boří ploty a někdy si troufnou i na větší sousto, jakým je třeba rodinný dům.

Podobné „štěstí” měl i dům Jechů na křižovatce u Kaštanu. Neznámí výtečníci se s vozem Fiat Uno nevešli do zatáčky, přeletěli obrubník a narazili do rohu nově opravené fasády domu. Poté utekli, a tak škoda na nemovitosti zůstala Jechům a vrak byl zlikvidován na náklady obce.

Mějte všichni oči otevřené a nemějte strach upozornit na podobná individua, příště můžete být poškozenými zrovna vy.

Za zmínku do kroniky stojí i rekonstrukce a výměna potrubí na produktovou, který prochází horní částí obce a zásobuje sklad Čepra na Včelné pohonnými hmotami.

Chtěl bych se trochu pozastavit nad tématem mezilidských vztahů a osídlením obce. V posledních letech si lidé staví domy za vysokými zdmi plotů a chrání si tak, jak říkají, své soukromí. Často se stává, že se sousedi v ulicích neznají a jsou i tací, co se dokonce ani nezdraví. Zatím se tento trend týká jen malé skupiny obyvatel a věřím, že i dál budeme vídat sousedy, klábosící přes plot, kterým není lhostejno kdo vedle nich bydlí a žije.

Mobilní aplikace

mobilní aplikace

aktuální informace z webu v mobilní aplikaci – zdarma ke stažení

google-play-downloadapp-store-download

Počasí

dnes, čtvrtek 29. 7. 2021
polojasno 26 °C 14 °C
pátek 30. 7. skoro jasno 28/15 °C
sobota 31. 7. slabý déšť 22/16 °C
neděle 1. 8. prudký déšť 16/14 °C

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Mobilní aplikace

V obraze

Google playApp Store