Z kroniky Včelné díl X, r. 2010 - 50 let MHD ve Včelné

Kronika Včelné, díl X., r. 2010

50 let MHD ve Včelné

Rada města v Č. Budějovicích schválila v prosinci 1958 při projednávání výhledového plánu městské dopravy zavedení nové linky MHD Rožnov - Včelná. Později bylo navrženo prodloužení linky až do Boršova a k továrně Jihomlýny a pekárny ve Březí. Důvodem zřízení byl enormní vzrůst počtu cestujících do zaměstnání, za kulturou či za nákupy a v neposlední řadě i využití linky naší školní mládeží. Současná kapacita autobusů ČSAD již byla nedostačující a její posílení nerentabilní. Předpokládá se přepravní kapacita 1.000 - 1500 osob denně. Zkušební provoz zahájený 1. června 1960, byl zajišťován dvěma autobusy Š 706 RO a to ve 20 minutových intervalech ve špičce a 40 minutových v ostatním provozu v době od 4.00 do 23.00 hodin. Předpokládané náklady při ujetí 500 kilometrů denně činily 52.500 Kčs měsíčně.

Byl stanoven tarif jízdného Č.Budějovice - Včelná pro obě pásma: normální - 1,40 Kčs a dětský /vojenský/ - 0,70 Kčs. Měsíční síťová jízdenka byla stanovena na 55,- Kčs plná a žákovská na 18,- Kč. Při denním nasazení obou autobusů byla linka obsloužena celkem 45 spoji.

Velký podíl na zavedení MHD do Včelné má tehdejší pracovník odboru dopravy města Č. Budějovice, zdejší občan pan Bohuslav Šandera.

Od počátku zavedení MHD na Včelnou se jistě mnohé změnilo. Ať už jde o samotné autobusy či služby s jejich provozem spojené. Po padesáti letech provozování této linky/ dnes č.7/, se zvýšil počet spojů na dvojnásobek /89 oběma směry/, ale zvýšily se samozřejmě i provozní náklady. Obec každoročně přispívá na provoz této linky Dopravnímu podniku v Č.Budějovicích částkou okolo 850.000 korun. Změnily se přepravní tarifní zóny, časové platnosti jednotlivých jízdenek, ale samozřejmě i ceny těchto jednotlivých jízdenek.

Dnešní měsíční časová předplatní jízdenka stojí dospělého 665,-korun a dítě 210,-korun.

Jednotlivá 20-ti minutová jízdenka nás přijde na 12,-korun.

Je rok od roku obtížnější zachovat počet spojů zajíždějících do obce a tak si přejme, ať i v těch letech následujících linka č. 7 prokazuje službu občanům Včelné, tak jak tomu bylo doposud.