Z kroniky Včelné díl X, r. 2010 - Kultura

Kronika Včelné, díl X., r. 2010

Čaj o páté

Do kalendáře kulturních akcí ve Včelné patří "Čaj o páté". V letošním setkání se zajímavými osobnostmi si návštěvníci povídali s etnografem PhDr.Františkem Krejčou o tradičních masopustních a velikonočních zvycích, besedovali s jihočeskými spisovateli Janem Bauerem a Hynkem Klimkem a se zájmem sledovali dvouhodinové výprávění o cestě do Číny motoristy a cestovatele Petra Hošťálka. Zasedací místnost obecního úřadu přivítala v podzimních měsících sběratelku panenek paní Jarmilu Novotnou, která panenky nejen sbírá, ale i opravuje, paní Jarmila Mandžuková odpovídala přítomným na otázky týkající se její nedávno vydané knihy "Jméno jako osud". Zajímavým hostem těchto pořadů byla majitelka obchodu slunečnice paní Šárka Dominová, zabývající se zdravou výživou a léčivými bylinami. V posledním letošním povídání se přítomní dozvěděli spoustu zajímavostí o Novohradských horách a málo známých místech jižních Čech, tak jak je poznal pan Milan Koželuh.

Výstava

24.9.-3.10 proběhla v Kulturním domě společná výstava obrazů, fotografií soch a mozaik ze skla, za účasti čtrnácti vystavujících. Při slavnostní vernisáži výstavu zahájil radní Jihočeského kraje ing. František Štangl a o hudební doprovod se postarala dudácká muzika Bedrník.

Senioři

Tradiční zájezd pro seniory, organizovaný starostou obce spolu se sociální komisí, zamířil letos v květnu na Netolicko. První zastávkou bylo poutní místo Lomec /r. 1704/ s barokním kostelem Panny Marie. Následovala návštěva muzea DR.O.Kudrny v Netolicích a nedalekého renesančního zámku Kratochvíle. Za chladného počasí, se po obědě odjelo směrem k malebné vesnici Holašovice, kde byla možná prohlídka muzea a selských barokních stavení, která byla spolu s obcí vyhlášena památkou Unesco. Slavnostní společná večeře v restauraci "U Kaštanu" , spojená s hudbou a tancem zakončila příjemně strávený den našich seniorů.

Pro mnohé z Vás bude překvapením, co všechno Ti dříve narození Včelňáci během roku stihnou. Na svých jednodenních výletech navštívili Nové Hrady, Terčino údolí, tvrz Cuknštejn, zříceninu hradu v Pořešíně, rybník Štilec, Kosov nebo zámek v Č. Krumlově a na Hluboké. Koncem roku se pak sešli v kulturním domě na velmi oblíbeném, předvánočním setkání seniorů. Velký potlesk u obecenstva sklidilo taneční vystoupení dětí z mateřské školky a potom už oni samotní předváděli, že jim taneční parket není zdaleka cizí. K tanci a poslechu jim do večerních hodin vyhrávala kapela Petra Pouzara.

Cirkus

31.srpna zavítal na Včelnou cirkus EDUARDO. Cirkus si rozbalil šapito na odlehčovací ploše sportovního klubu. V bohatém programu vystoupili artisté a klauni z Česka, Slovenska a Francie. Děti tleskaly předvedenému vystoupení s cvičenými zvířátky.Škoda jen, že se toto vystoupení nesetkalo s větší návštěvností, kterou by si "Eduardo" určitě zasloužil.

Ředitelka

Od září letošního roku má naše mateřská škola novou ředitelku. Do této funkce byla jmenována paní Dana Růžičková. Ve své funkci vystřídala svoji předchůdkyni paní Miloslavu Matějkovou, která stála 13 let ve vedení školy a nadále působí ve škole jako učitelka. Určitě si zaslouží nejen za nás rodiče poděkování za dlouholetou a trpělivou práci s našimi dětmi.

Životní jubilea

Na každého z nás připadá určitý den v roce, který je jeho dnem narození. Mnoho našich spoluobčanů v letošním, tak trochu zakulaceném roce oslavilo svá významná, kulatá, životní jubilea.

70-té narozeniny: p. FLORIÁN Vladislav p. CHRT Josef p. CVEJNOVÁ Marie p. HAUEROVÁ Hana p. POLÁČEK Miloslav p. PETR Jaroslav p. MAXOVÁ Růžena p. PETROUŠOVÁ Aneiles p. PETROUŠ František p. HLACHOVÁ Božena p. ŠIMEČEK Edvard p. HŮRKOVÁ Irena p. CHRENKA Stanislav p. STEJSKAL Jiří 80-té narozeniny: p. MIESBAUEROVÁ Zdeňka p. PLIČKOVÁ Marie p. KREJČOVÁ Anna p. ŠIMEK Bohumír 90-té narozeniny: p. KARLOVÁ Marta

Manželé Zdeňka a Karel Miesbauerovi na svojí 60 let dlouhé, společné cestě životem, došli 3. června 2010 až ke krásnému výročí Diamantové svatby. Nezbývá než popřát Všem pevné zdraví a vzájemné porozumění.

dnes, čtvrtek 18. 4. 2024