Z kroniky Včelné díl X, r. 2010 - Letiště

Kronika Včelné, díl X., r. 2010

Letiště

V roce 2010 odletěli turisté na dovolenou poprvé z letiště v Českých Budějovicích. Pro nás všechny se tím otvírá možnost osobní letecké dopravy přímo z blízkého letiště a tím i rychlejší a příjemnější cestování. O vybudování letiště v Českých Budějovicích usilovali naši předkové léta předtím, než radní rozhodli, že vyroste v Plané. Skupina zastupitelů města a aeroklubu se začala jeho vybudováním zabývat až v roce 1931, i když Československá letecká dopravní společnost oslovila budějovickou radnici už o jedenáct let dříve. Kromě Plané se uvažovalo například o Čtyřech Dvorech, Mladém či Roudném. Zajímavé je, jak rychle si město dokázalo vybrat. Obvod letiště v Plané byl vytýčen už za necelé tři měsíce a v následujícím roce se pustili dělníci do povrchových úprav.

V Plané se začalo létat už v roce 1935, ale oficiální provoz byl zahájen 6. června roku 1937. Prvorepubliková kariéra letiště v Plané netrvala dlouho. Komerční lety přerušila II. světová válka a zabrali ho Němci. Po osvobození na něm létali českoslovenští letci, kteří se vrátili z Anglie. Na přelomu 50. let se letiště proměnilo na vojenské.

Od roku 1952 až do roku 1994 tam sídlil 1. stíhací letecký Zvolenský pluk. V době největší slávy vojenského letiště dokonce tři pluky s více než stovkou letadel a 500člennou posádkou. Nyní hospodaří v Plané společnost Jihočeské letiště, která vloni začala s jeho přestavbou a modernizací pro znovu přistávání velkých, tentokrát civilních strojů. Společnost provozuje letiště jako veřejné vnitrostátní letiště a neveřejné mezinárodní letiště.

V uplynulém roce bylo zaznamenáno přes 8 tisíc pohybů a ze statistik lze vyčíst stoupající zájem nejen u nás, ale i ze zahraniční. Nezbývá než si přát, aby Letiště České Budějovice poskytlo přívětivé zázemí a kvalitní služby pro ty, kteří ho budou v budoucnu využívat.

dnes, sobota 20. 4. 2024
úterý 23. 4. zataženo 7/2 °C