Z kroniky Včelné díl X, r. 2010 - Zajímavosti a fakta

Kronika Včelné, díl X., r. 2010

Zajímavosti a fakta

Zloději

V letních měsících tohoto roku se na Včelné opět začaly objevovat individua živící se tak říkajíc jako lapkové. Nejprve se začaly ztrácet tu a tam drobnosti z předzahrádek a zahrad, no a poté si dotyční troufli i na lup většího "kalibru".

6.-7. července se postupně vloupali v hlubokých nočních hodinách do pokud vím tří domů, v níž poklidně spali jejich nic netušící majitelé. Jelikož jejich noční návštěva nebyla tak finančně úspěšná jak předpokládali, nepohrdli proto mobily, různými drobnostmi a klíči od aut, z nichž jedním se jim podařilo odjet. Policie se těmito případy začala zajímat, ale první dopadení zloděje se záhy povedlo jednomu z okradených. Ten se po probdělém jitru rozjel hledat ukradený vůz. Po několika málo hodinách objevil auto na odlehlé cestě a k jeho překvapení v něm našel spícího a těžkou šichtou znaveného řidiče, ze kterého se nakonec vyklubal jeden z nezvaných, nočních hostů. Věci, které nestačil povedený lupič zpeněžit, dobrovolně a rád vrátil majiteli a to co chybělo je jak jsem slyšel zřejmě v nedohlednu. Inu kde nic není ani smrt nebere.

Ze zprávy Obvodního oddělení policie jsem vyčetl, že oproti loňskému roku dochází k celkovému poklesu trestních činů a roste i jejich objasněnost. Jen u vloupání nastal nárůst o víc než 50%. Tak si budeme muset dávat všichni asi většího bacha na vše, co se kolem nás děje.

Sousedské vztahy

Mezilidské vztahy jsou tématem o kterém by se dalo mluvit takřka nepřetržitě a ani nadměrné úsilí nemusí vždy přinést kladný výsledek. Tento problém může v obci řešit, což ještě neznamená úplně vyřešit, místní vyhláška. Původně jsem chtěl názor na tyto skutečnosti popsat po svém. V jednom ze Včelenských zpravodajů jsem četl článek, zabývající se stejným tématem, jehož obsah vystihuje můj záměr a myšlenku.

Vydat vyhlášku v souladu se zákonem je samozřejmě možnost, ale není to tak trochu omezování určité svobody? Nevydat, může někdy znamenat také omezení svobody, tentokrát však od bezohledného souseda. Máme se tedy vydat cestou regulace, nebo by mělo jít o věc slušnosti mezi občany?

Kloníme se spíše k druhému názoru. Tolerantní chování a respektování toho druhého tak trochu vymizelo z mysli lidí. Každý by si měl umět uvědomit, že svým jednáním a chováním může tomu druhému krásný nedělní den hodně znepříjemnit hlukem stroje, který právě teď strašně nutně potřebuje a jindy to dělat nechce a nebude.

Vzájemná domluva je nadevše. Ale dá se mezi nevraživostí sousedů ještě domluvit? Když ty mně sekačku pouštíš v neděli, já ti příště pustím motorovou pilu a schválně ve chvíli, kdy budeš chtít mít pohodu a klid. A tak se tato nevraživost jen a jen stupňuje. Řeší to vyhláška? Ano, mnoho věcí by vyřešila. Soused může zavolat na souseda policii a za porušení vyhlášky začne kolotoč v přestupkovém řízení na českobudějovickém magistrátu. Pomůže toto řešení narovnání sousedských vztahů? To zcela jistě ne. Vždy jde o slušnost a ohleduplnost k druhému, v tomto případě ke spoluobčanům. Není nad vzájemnou domluvu. Musí ji ale obě strany chtít a respektovat. Provádět jakoukoliv činnost, ať je to podnikání, nebo třeba "jen" sekání trávy v nevhodnou chvíli na úkor jiného, nemá s dobrými lidskými vztahy mnoho společného.

Zdeněk PETR, starosta obce

Pevně věřím, že zdravý rozum a vzájemná tolerance většiny zvítězí nad netečností a jakousi nadřazeností několika jedinců.

Kolik je nás

Dle evidence počtu obyvatel je počet občanů obce Včelná ke dni 31.12.2010 následující:

– trvale hlášených obyvatel se státní příslušnosti ČR je v obci 1601

– 8 cizinců s trvalým pobytem

V tomto roce se přibylo 24 narozených dětí a zemřelo 12 našich spoluobčanů. V průběhu roku došlo k přihlášení 39 obyvatel a odhlášení 32 obyvatel. Celkem má ke konci roku Včelná 1609 trvale hlášených obyvatel. Na tomto stoupajícím čísle má velký podíl vrůstající výstavba v katastru obce.

Radary

V důsledku zlepšení bezpečnosti a dodržování rychlosti v obci, byly pořízeny a namontovány tři měřiče rychlosti projíždějících vozidel. Dva v horní části třídy 5.května obousměrně a třetí ve spodní části této ulice a to směrem na Č.Budějovice. Tyto "radary" by "měly" působit psychologicky na řidiče s důsledkem snížení rychlosti na takovou, která je v místě povolena, tedy padesát kilometrů v hodině. Záměrně píši slovo "měly", protože jsem se již několikrát setkal s motoristy a hlavně motorkáři, tzv. piráty silnic, kteří o těchto "radarech" možná nemají ani sebemenší potuchy. Ty z nás, co se občas nechají unést rychlostí svého motorového miláčka, to upozorní ke zpomalení no a Ti vzorní si alespoň mohou porovnat přesnost svého tachometru se skutečně udávanou hodnotou tohoto měřiče.