Z kroniky Včelné díl X, r. 2011 - Data a události roku 2011

Kronika Včelné, díl X., r. 2011

Data a události roku 2011

Každý rok u nás doma i ve světě zaznamenáme spoustu nejrůznějších politických, historických, sportovních, veselých, smutných a nebo něčím pro nás zajímavých informací. Úvodem bych tedy zmínil ty, co mne zaujaly tak nějak nejvíce, čímž neříkám, že nebylo jiných, pro někoho důležitějších zpráv, ale jak se říká "Co člověk, to názor".

LEDEN

Začátek roku 2012 začal konfliktem v arabském světě. 13. ledna začala občanská válka v Libyi vedená proti vůdci Muammaru Kaddáfímu, který byl 20. října dopaden a zabit.

ÚNOR

Mezi nejzajímavější únorovou událost u nás doma, patří bezesporu 23. únor kdy došlo k ukončení nátlakové akce "Děkujeme, odcházíme". Lékaři vyhrožovali odchodem do zahraničí, pokud jim stát nepřidá na výplatách.

BŘEZEN

11. března došlo v Japonské jaderné elektrárně Fukušima I k jaderné havárii. Japonsko bylo zasaženo zemětřesením s nejvyšším stupněm 7 a pobřeží vlnou tsunami.

22. března měl v Lucerně slavnostní premiéru režijní debut českého prezidenta Václava Havla - film Odcházení. Šlo zřejmě o nejočekávanější kulturní událost roku u nás.

DUBEN

10. dubna obletělo svět video ČT se záběry českého prezidenta Václava Klause z jeho návštěvy v Chile, na nichž při tiskové konferenci "nenápadně" zcizil protokolární pero. Díky této nechvalné reklamě ČR, kterou mimochodem zhlédlo několik miliónů lidí naší planety, dnes třeba i obyvatelé Zimbabwe ví, kde leží Česká republika.

KVĚTEN

18. května se po Vladimíru Remkovi stal druhým českým astronautem pohádkový Krteček českého autora Zdeňka Milera. Na palubě raketoplánu Endeavour odletěl jako maskot astronauta Andrea Feustela. Ten bohužel 30. listopadu žemřel.

ČERVEN

15. června a 10. prosince nastalo úplné zatmění Měsíce. Naposledy se tak stalo 16. července 2000 a k dalšímu znovu dojde 27. července 2018.

ČERVENEC

2. července vyhrála po úžasném výkonu tenistka Petra Kvitová Wimbledon. Po třinácti letech tak tuto cenu získala opět Češka.

ZÁŘÍ

Počátkem září na severu Čech odstartovaly masivní protiromské protesty. Vyvolalo je několik násilných incidentů mezi Romy a etnickými Čechy. K dalším střetům docházelo v průběhu celého roku a na klid a celkovou situaci dohlížely po celou dobu speciální jednotky policie.

7. září došlo u ruské Jaroslavli k letecké havárii letounu Jak-42, ve kterém cestoval hokejový tým Lokomotivu Jaroslavl. Na palubě byli i tři čeští hokejisté Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Havárii nikdo z nich bohužel nepřežil.

ŘÍJEN

9. října vyhrál 58-letý žokej Josef Váňa po osmé Velkou pardubickou steeplechase.

PROSINEC

18. prosince 2011 zemřel Václav Havel, poslední československý a první český president. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Spolu s jeho rodinou se ho zúčastnily i tisíce lidí z celé naší republiky.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C