Z kroniky Včelné díl X, r. 2012 - Co přinesl rok 2012

Kronika Včelné, díl X., r. 2012

Co přinesl rok 2012

Na českých vysokých školách se naplno rozběhl "Týden neklidu", kterým chtěli studenti i akademická obec vyjádřit nesouhlas s připravovanými reformami ministra školství Josefa Dobeše . Odpůrcům reforem se nelíbilo slibované zavedení školného, báli se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou. Reformy se připravují už několik let, kvůli nesouhlasu akademiků ale nikdy neprošly. Ministr školství Josef Dobeš po té oznámil, že od školného odstupuje a zvýší se jen poplatky za prodloužení studia.

Britská královna Alžběta II. oslavila 6.února 60. výročí od nástupu na trůn. Při té příležitosti Britům a Společenství národů slíbila další oddanou službu.

Hned v prvním kole si Rusové v březnu zvolili prezidentem Vladimira Putina, který už nejvyšší funkci vykonával v letech 2000-2008. Nová hlava státu se poprvé usídlí v Kremlu na šest let. Předešlá volební období byla 4-letá.

3. ledna zemřel v Kanadském Torontu ve věku 87 let spisovatel Josef Škvorecký. Po takzvaném příchodu spřátelených armád v roce 1968 se rozhodl i se svou ženou Zdenou Salivarovou pro život v emigraci. Odešli do Kanady, kde v Torontu založil a vedl významné exilové vydavatelství '68 Publishers. Mezi jeho nejznámější díla bezesporu patří mimo jiné román Tankový prapor, který byl později zfilmován.

Na Velikonoční pondělí časně ráno padly na dvou místech naší republiky více než 50 let staré teplotní rekordy.

Mrazivé rekordní teploty naměřili meteorologové na Jizerce a to na duben skoro neskutečných -22 stupňů Celsia.

V polovině května zadržela protikorupční policie poslance a hejtmana Davida Ratha. Byl zadržen přímo při předávání peněz v krabici od vína, ve které bylo sedm miliónů korun. Ve vazbě zůstává i na počátku roku 2013 kdy bude probíhat zřejmě dlouhé vyšetřování.

10. června 1942 tomu bylo 70 let, co se odehrál ve středočeských Lidicích obrovský masakr. Malá vesnice a především její obyvatelé padli za oběť kruté nacistické mstě, odvetou za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Němečtí vojáci vyvraždili všechny lidické muže a starší chlapce, ženy a děti skončily v koncentračních táborech na převýchově.

23.června došlo k nehodě českého autobusu u chorvatského tunelu Krpani, který vezl české turisty do letoviska Baška Voda. Tato tragická nehoda si vyžádala osm lidských životů.

10.500 cvičenců z ČR i ciziny oslavili v červenci na patnáctém všesokolském sletu již 150. výročí sokolské organizace. Tu v roce 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner.

12. září zemřela velká legenda českého herectví Radek Brzobohatý, rodák ze slovenských Vrútek, ve věku nedožitých 80. narozenin. Více než tři desítky let odehrál v Divadle na Vinohradech. Nesmazatelnou stopu zanechal také v mnoha televizních rolích.

Na začátku září začala v Česku série případů otravy metylalkoholem. Kriminalisté objevili zdroj jedovaté látky a policie zadržela a obvinila 61 podezřelých. Zavedená prohibice zakazuje veškerý prodej alkoholu na území ČR. Na různých místech republiky na otravu metanolem zemřelo více než tři desítky lidí.

5. října v pravé poledne letiště v pražské Ruzyni definitivně změnilo svůj název na Letiště Václava Havla.

V listopadové anketě Český slavík k velkému překvapení nezískal 14. titul po sobě Karel Gott, ale cenu si odnesl zpěvák Tomáš Klus. Slavicí se stala Lucie Bílá a kategorii skupin získal Kabát.

Barack Obama vyhrál prezidentské volby v USA v těsném souboji s vyzyvatelem Mittem Romneym.

Prezident Václav Klaus stvrdil svým podpisem rozpočet na rok 2013 s výší schodku cca 100 miliard korun.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C