Z kroniky Včelné díl X, r. 2012 - Cyklostezka do Rožnova

Kronika Včelné, díl X., r. 2012

Cyklostezka do Rožnova

Písemnosti uváděné v kronice se svým obsahem zpravidla řadí do tří kategorií.

Popsané skutečnosti, nemusí být vždy jen záznamem toho, co se již stalo /minulost/, ale mohou mapovat i události právě probíhající /současnost/, anebo sledovat zajímavosti týkající se projektů teprve vznikajících či připravovaných/budoucnost/.

Vznik a realizace cyklostezky do Rožnova patří zcela určitě do kategorie současnosti, i když je mnoho skutečností, které by ji mohly posunout do námi Včelňáky určitě nechtěné budoucnosti.

Jízda na kole či cesta pěšky do města přes Rožnov je díky houstnoucímu provozu stále nebezpečnější. Absolvovat tento úsek v noci nebo při špatném počasí vyžaduje určitě notnou dávku odvahy.

Tento neutěšený stav přivedl ke společnému jednacímu stolu zástupce obce a města České Budějovice. Zpracovaná studie byla předložena k posouzení všem zainteresovaným orgánům, které rozhodly tento projekt realizovat. Náklady na přípravu si hradí na svém katastru každý sám a samotná stavba by měla být financována z fondů Evropské unie.

Projekt vybudování cyklostezky z Českých Budějovic na Včelnou s sebou samozřejmě nese i spoustu jednání a přesvědčování o využití a důležitosti takové stezky pro občany Včelné, obyvatele sousedních obcí a v neposlední řadě i projíždějících turistů nebo chodců.

Při těchto jednáních vyvstalo mnoho problémů, které každou takovou stavbu většinou provázejí. Bylo nutné řešit například rozšíření železničního přejezdu, dopravně technické problémy související s dodržením stanovených parametrů cyklostezky, napojení či vyústění stezky na místní komunikaci a mnoho více či méně důležitých detailů.

V oblasti ochrany životního prostředí proběhlo několik jednání, řekl bych o bytí a nebytí tohoto projektu, týkajících se například zachování a ochrany stávající lipové aleje.

Dle doposud získaných informací je současný stav věcí tak říkajíc na dobré cestě, ale jak řekl sám starosta "Ještě není zdaleka důvod k jásotu".

Věřme, že zdravý rozum všech zainteresovaných zvítězí a Včelňáci budou moci co nejdříve novou cyklostezku využívat.