Z kroniky Včelné díl X, r. 2012 - Kultura

Kronika Včelné, díl X., r. 2012

Čaj o páté

V dubnu zavítal v rámci akcí "Čaj o páté" na besedu pan Ivo Šmoldas. Spisovatel, překladatel, moderátor a hlavně humorista tělem i duší, se předvedl, v jemu vlastní pohodové náladě a téměř kamennou tváří.

Svůj smysl pro humor potvrdil i obsahem své odpovědi na pozvání, ve kterém uvedl : Do Včelné , která už svým jménem dává najevo, že je domovem činorodých lidí, rád přijedu pohovořit o přednostech lenošení a nicnedělání.

Toto setkání bylo provázeno opravdu veselou náladou se spoustou různých historek, ať už pravdivých či smyšlených.

Na závěr proběhla autogramiáda spojená s neformální besedou.

Velká většina těch co se zúčastnili tohoto setkání, si myslím odcházela domů pozitivně naladěna a to je také smyslem těchto společenských událostí.

Včelenský kalendář

25. října proběhl křest kalendáře na rok 2013 s názvem Včelná - Pohledy do minulosti, spojený s výstavou starých fotografií a kronik.

Pokud jsou mé tzv. zaručené informace ze všech zdrojů mnou dosažitelných správné, tak je tento kalendář historicky prvním kalendářem existující obce Včelná.

A také proto si myslím, že si zaslouží této pozornosti a zadokumentování do kroniky obecní.

Myšlenka vzniku kalendáře se na obci setkala s velkou podporou a pak už čekalo autorku J. Mandžukovou ve spolupráci F. Marešem shromažďování historického materiálu, dobových fotografií, spousty faktických dat ze starých časů, návrhy, konzultace a konečně i finální podoba a tisk kalendáře.

Již na úvodním listu na Vás dýchne historii. Nahlédnete-li dovnitř, můžete se kromě toho co je právě za den dozvědět i něco o vzniku Včelné, počátcích železnice, historických domech a památkách, ale i o tom jak se kdysi ve Včelné žilo.

Obec si nechala vytisknout 500 kusů těchto kalendářů pro občany, kteří chtějí mít doma něco, tak říkajíc jiného, než klasický kalendář a za 70 Kč mají pěknou památku na rok 2013, rokem, který je takovým malým výročím / 230 let / vzniku obce Včelná.

dnes, sobota 22. 1. 2022
mírné sněžení 1 °C -5 °C