Z kroniky Včelné díl X, r. 2013 - 90 let Miloslava Nováčka

Kronika Včelné, díl X., r. 2013

90 let Miloslava Nováčka

V letošním roce by tomu bylo právě 90 let, co se ve Včelné narodil Miroslav Nováček, grafik, výtvarník, malíř, ilustrátor, dřevořezec a umělec. Miloslav Nováček se narodil 22. července 1923 mlynářskému dělníkovi Tomášovi Nováčkovi a jeho manželce Marii. Kreslířské nadání se u něj projevovalo už v obecné škole a to zřejmě zdědil po svém otci, který coby samouk udělal mnoho hezkých věcí. Po ukončení typografického studia se přihlásil na malířskou akademii, na které pro těžké onemocnění otce nemohl pokračovat. Ani tyto pro něj nelehké chvíle nezastavily jeho touhu po výtvarné práci. V roce 1958 se stává členem vysoce prestižního sdružení grafiků Hollar, ve kterém byl vítán jako zralý umělec. Jeho úspěch a ojedinělost nejlépe vyjadřuje věta Dr. Františka Dvořáka vyřčená při oslavě umělcových 50-tých narozenin: "Bez jeho účasti by každý soubor dokumentující stav českého grafického umění musel být pokládán za neúplný". V roce 1959 vstupuje do Svazu českých výtvarných umělců. Rozměr Nováčkovy publicity se záhy přenesl i do zahraničí a mimo jiné vystavoval v Hamburgu, dvakrát v Koblenzi v NSR, Švýcarsku, Norsku, Švédsku, Maďarsku, Jugoslávii a NDR.

V domácím tisku v roce 1973 vychází články "Ze Včelné do Bagdadu" anebo titulek "Jihočeský grafik do Bagdadu". Zájem o umělcovu tvorbu byl v Iráku opravdu veliký a hostitelé k němu byli velmi pozorní. Důkazem toho bylo i splněné Nováčkovo přání o doplnění háčků a čárek v jeho jméně i jméně jeho bydliště. Miloslav Nováček byl v publikaci "Osobnosti kraje" uveden mezi takové umělce jako Karel Klostermann, Adalbert Stifter nebo Ema Destinová. Právem můžeme byt hrdi na rodáka ze Včelné, který naši obec proslavil nejen doma, ale i v dalekém zahraničí.

dnes, středa 24. 4. 2024
čtvrtek 25. 4. zataženo 12/1 °C