Z kroniky Včelné díl X, r. 2013 - Kolik a za co se v obci platí

Kronika Včelné, díl X., r. 2013

Kolik a za co se v obci platí

V této části bych se rád zmínil o tématu ne zrovna populárním, ale jeho důležitost je určitě pochopitelná.

Již méně pochopitelná je pro některé poplatníky výše určitých poplatků, ale tak už to prostě bývá, když máme platit za něco na co si nelze takzvaně sáhnout.

• poplatek za komunální odpad činí 600 Kč na jednu osobu, případně na byt, rodinný dům či rekreační objekt, kde není nikdo trvale hlášen.
    Občané, kteří mají v obci trvalé bydliště, jsou od tohoto poplatku osvobozeni v případě celoročního pobytu v zahraničí, trvalého pobytu obecním úřadě anebo platí poplatek za komunální odpad v jiné obci.
    Od poplatku je osvobozeno také každé třetí a další dítě do 18 let věku, bez vlastního příjmu, žijící ve společné domácnosti s rodiči.
    Úlevu ve výši 100 Kč mají studenti prokazatelně ubytovaní v místě studia mimo obec.

• poplatek za psa staršího 3 měsíců je stanoven a to částku ve výši 150 Kč za prvního psa a 200 Kč za každého dalšího.
    Ti, kteří mají jako jediný zdroj příjmu důchod, platí 70 Kč za prvního psa a 100 Kč za každého dalšího psa.

• poplatek za vodné a stočné v roce 2013 činil:
    vodné - pevná složka 360 Kč, pohyblivá 29,12 Kč/m3
    stočné - pevná složka 240 Kč, pohyblivá 23,97 Kč/m3
    všechny uvedené částky jsou bez DPH.

• poplatek za zhodnocení pozemku možností připojení na obecní kanalizaci se týká stavebníků nových rodinných domů, kteří uzavřou novou smlouvu o dodávce vody a odvádění odpadních vod do vodovodní a odpadní soustavy obce Včelná.

• poplatek za užívání veřejného prostranství.
    Poplatník, tedy občan je povinen ohlásit správci poplatku den vzniku užívání veřejného prostranství a také den ukončení užívání.
    Jen pro informaci bych uvedl sazbu 10 Kč za 1 den / 1 metr čtvereční veřejného prostranství za účelem prodeje, nebo třeba provozu cirkusu, lunaparku a jiných atrakcí.
    Umístění reklamy na veřejném prostranství stojí 500 Kč za měsíc a na použití těchto prostor za účelem postavení stavebních strojů je stanovena sazba 200 Kč měsíčně.

Tolik tedy pár čísel pro představu o poplatcích v obci.

24. 1. 2021

zatazenosesnezenim

Bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení, pod 300m srážky přechodně smíšené nebo i dešťové. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty -1 až -5°C.