Z kroniky Včelné díl X, r. 2013 - Pokácení a výsadba kaštanu

Kronika Včelné, díl X., r. 2013

Pokácení a výsadba kaštanu

V této části kroniky bych rád dopsal osud dvojice letitých kaštanů v parčíku před restaurací U kaštanu.

Jak jsem již zmiňoval v roce 2011, osud prvního z dvojice vzrostlých stromů byl zpečetěn silným větrem a následným nutným poražením.

Život druhého z osamělé dvojice dominant obce byl v rukou znalce z Agentury ochrany přírody a krajiny, který doporučil starý kaštan z bezpečnostních důvodů porazit.

V obci bylo mnoho lidí, kteří byli pro záchranu, ale i mnoho těch, kteří se ztotožňovali s doporučením odborníka.

Bezpečnostní důvody však přece jen převážily misky vah historie a krásy, a tak byl druhý kaštan v roce 2012 poražen a parčík u stejnojmenné restaurace osiřel.

Na jaře následujícího roku byl pak vysazen jeden nový kaštan.

Sazenice kaštanu se jak je vidět přijmula, tak si přejme, aby opět vyrostla ve své kráse v novou dominantu této části Včelné.

dnes, čtvrtek 18. 7. 2024
jasno 29 °C 17 °C