Z kroniky Včelné díl X, r. 2013 - Volba presidenta ČR

Kronika Včelné, díl X., r. 2013

Volba presidenta ČR

Nejvýznamnější událostí roku 2013 pro naší republiku byly bezesporu prezidentské volby, kterých se poprvé v polistopadové historii České republiky mohli přímo zúčastnit všichni občané našeho státu.

Zmínil bych tedy několik základních faktů provázejících tento historicky důležitý akt.

Volba prezidenta České republiky v roce 2013 se konala v pátek a sobotu 11. a 12. ledna, druhé kolo o dva týdny později 25. a 26. ledna. Uskutečnila se první přímá volba prezidenta, neboť doposud byla hlava státu volena nepřímo Parlamentem ČR.

Vítězem prezidentských voleb se stal Miloš Zeman, který pak 8. března 2013, den po skončení druhého volebního období Václava Klause, složil ve Vladislavském sálu Pražského hradu slavnostní slib a svým podpisem se stal třetím prezidentem České republiky. Do 23. 11. 2012 podalo na Ministerstvo vnitra svou kandidaturu 20 uchazečů. 11 uchazečům byla pro nesplnění podmínek registrace zamítnuta a k volbám bylo tedy připuštěno 9 kandidátů: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťána Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

V 1. kole hlasování nezískal žádný z kandidátů absolutní většinu platných hlasů a do druhého kola tak postoupili s nejvyšším počtem hlasů Miloš Zeman a překvapivě oproti dlouhodobým průzkumům Karel Schwarzenberg. Za branami druhého kola tak překvapivě zůstal vysoce favorizovaný Jan Fišer.

Pro zajímavost bych uvedl skutečnost, že oba kandidáti hlasovali ve druhém kole sami pro sebe, ale hlas Karla Schwarzenberga byl neplatný, neboť ho nevložil do úřední obálky.

Na Včelné se volby prezidenta uskutečnily v prostorách obecní knihovny v budově obecního úřadu a to s následujícími výsledky:

V 1. kole volilo 967 z celkového počtu 1392 voličů, což ukazuje na 69,47 % volební účast. Bylo odevzdáno 964 platných hlasů.

Kandidát Karel Schwarzenberg získal 274 hlasů /28,42 %/

a jako druhý se umístil Miloš Zeman s 206 hlasy /21,37 %/.

Ve 2. kole na Včelné zvítězil Karel Schwarzenberg s 57,47 % hlasů

a Miloš Zeman získal 42,53 % hlasů.

Takové tedy byly první přímé volby prezidenta České republiky v roce 2013.

dnes, úterý 23. 4. 2024
zataženo 7 °C 2 °C