Z kroniky Včelné díl X, r. 2014 - Dlouhé role - Včelná se rozrůstá

Většina z nás musela nějakým způsobem řešit svojí bytovou situaci. Někomu vyhovuje bydlení v panelovém domě na sídlišti, mnozí sdílejí společný několika generační dům s rodiči, ale spousta z nás chce bydlet takzvaně ve svém. Vidina byť i malého soukromí na periférii krajského města napomáhá k rozvoji výstavby v zajímavé lokalitě jakou Včelná beze sporu je.

V severní části obce, pod železniční tratí České Budějovice - Dolní Dvořiště, vpravo od silnice Včelná - České Budějovice vznikla úplně nová čtvrť pod názvem Dlouhé Role. Realizací tohoto projektu se ve třech etapách zabývala společnost PROJEKT S+V z Českých Budějovic. V první etapě v roce 2007 se tato společnost podílela na realizaci první etapy zástavby této lokality a vzniklo zde 40 plně zasíťovaných parcel, s parkovacími místy, 6 metrovou komunikací, chodníkem a veřejným osvětlením. Druhá etapa zástavby lokality Dlouhé Role, při které vzniklo 30 stavebních parcel, začala v květnu roku 2013 skrývkou zeminy a byla dokončena pokládkou asfaltu a zámkových dlažeb v říjnu téhož roku. Ve třetí etapě realizované v roce 2014, plošně i stavebně nejobsáhlejší, vznikl soubor 99 stavebních parcel na ploše bez mála 11 hektarů. Součástí tohoto celku jsou volné plochy pro vybudování odpočinkové zelené zóny s lavičkami a prostranství na budoucí dětské hřiště. V blízké budoucnosti by zde měla vyrůst i prodejna smíšeného zboží. Přípravy této třetí etapy započaly již v roce 2010. Začaly jednání s majiteli pozemků o jejich odprodeji a s některými to prý byla jednání obzvláště těžká. Proběhlo nespočet schůzek a jednání investorů s představiteli obce a stavebními firmami /Swietelsky, Strabag atd./, které se na tomto projektu podíleli. Mnohdy docházelo i k zásadním změnám oproti původnímu projektu, ale nakonec spolu dotyční našli společnou řeč ve prospěch všech. Takovou malou zvláštností této lokality je uměle vytvořený přírodní val, chránící budoucí obyvatele před hlukem okolo vedoucí železniční tratě.

Tolik tedy o zachycení nově vznikající časti naší obce.