Z kroniky Včelné díl I - Sdělení kronikáře

Kronika Včelné, díl I., r. 1922

Zdělení kronikáře

Při psaní této kroniky dopustil se kronikář mnohých chyb, což hodlá příště napraviti. Předně měl býti v čele této kroniky popis obce, což musí učiniti až nyní, neboť z neznalosti věci a pro nával politických událostí po převratu se hrnoucích, zapoměl kronikář tak učiniti.

Záznamy každý měsíc činěné se též kronikáři nelíbí a proto bude příště psáti o každé věci v stati samostatné. Bude se lépe číst a také tomu bude lépe rozuměno, když bude v každém roce jedna stať na př. politická, kulturní, hospodářská, volební, povětrnostní a podobně. Tak to bude snad lépe.

Dále budiž kronikáři prominuto, že dělá mnohé chyby a špatně píše; neboť chodil jen do deseti let do školy. Mnohdy zaviní špatné písmo špatné péro nebo těžká ruka.

Také kronikář myslí, že nemusí být v kronice zaznamenána každá svatba a úmrtí, pak by to vypadalo jako statistika.

Při popisu obce bude scházeti situační plán dřívější a nynější, který by se musel nechat od odborníka načrtnout a zadarmo to sotva kdo udělá. Pisatel ovšem na to nemá. Mnohé pěkné a dobré věci by se daly provést, ale schází nám dobrá vůle; neboť jak zkušenost učí, za dobrou vůli se sklidí nevděk. Mnoho výchovy jest ještě třeba, abychom poznaly naše chyby.

Snad bude rok 1923 v tom ohledu lepším.

Jos. Klomfar
t.č. pisatel kroniky