Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl II - Co nám poví jeden volební seznam

Kronika Včelné, díl II., r. 1935

Co nám poví jeden volební seznam

Mám to potěšení už asi 4 roky psát volební seznamy. Není to práce zrovna příjemná, ani vděčná, ale 50 Kč. je od toho, tak jen s chutí do toho. Já sám bych s tím nebyl nikdy včas hotov proto že mám pravou ruku chromou od revmatismu a moc pomalu píšu, ale to mě musí napsat dcera; ta píše rychle a hlavně lepší. Já to setřídím tak jak to má být do předešlého seznamu, žena to oběhne kde je třeba co vyšetřit a o plat se rozdělí. U nás je každý půl roku těch změn a přeměn hromadu a tak to dá dost motání než se to všechno uloží na správné místo. Musíme vědět kdy se kdo narodil aby mohl podle toho volit, z kterého okresu sem přišel, aby mohl volit do okresu, je-li zralí do senátu a tak všechno co s tím souvisí; až do toho spočítání a roztřídění.

Jednou večer tak nahlížím do toho prosincového seznamu a čtu: Marie, Marie, Marie, osm na jedné straně. Počkejme, spočítejme je všechny. Všech voličů je tam 631, z toho mužů 284, žen 347. Žen je tedy o 63 více než mužů. Ze 347 žen je tam 106 Marií, tedy hnedle třetina. Anny, Andulky, či Annynky již mizí, je jich jen 29. Kateřina, Katy, či Kačenka je na vymření; je jich jen 21. Kde pak dnes Kačka, teť jsou jména modernější jako Zdena, Vlasta, Věra a takový.

Z mužských jmen jsem napočítal nejvíc Jan, Jeník, nebo Honza, těch je tam 40, Josefů či pepíků 35, Františků nebo Frantů také 35.

Za půl roku jsem to srovnával v tom červnovým seznamu a tam už to bylo docela jiné. Všech voličů je tam už jen 630, z toho mužů 287, žen 343. Tedy už je žen více jen o 56 než mužů, tedy o 7 méně. Těch Marií jsem napočítal nyní 109, tedy o 3 více. Annách je tam 35, tedy o 5 více než předešle. Kateřin je v tomto seznamu jen 18, a je zde ztráta 3. Teresie jsou zastoupeny číslem 13, Alžběty 11, Rosálie, těch je jen 6, ty jsou opravdu na vymření; za to Františka, či Fanynka ještě žije a je jich 13. Růženy jsou již modernější a je jich 19. Jsou tam ještě Anežky zastoupené 6 ti, Josefky, Boženky, Emilky, Julinky, Stázinky, Evičky, Věry, Magdy, to všechno už je modernější; jenom Marie, t.j. Máňa je pořád moderní.

Z mužských jmen jsem nyní napočítal Janů 37, tedy o 3 méně; za to Josefů mám nyní 41, tedy o 6 více a Františků mám 28, tedy méně o 7. Václavů jsem napočítal 21, Karlů 16, Antonínů 15, Vojtěchů 7, Jakubů 6, Martin 3 a Matěj 3. Zde je vidět, jak stará jména mizí a nová jako: Jaroslav, Ladislav, Jaromír a takový. Kde pak už Honzo, Pepíku, Franto, Tondo, nebo dokonce Matěji, tomu by se lidi smáli. Ani Václav, ani Kuba, kdepak, vždyť jsou lepší jména na světě. Přece je lepší říkat Jaromíre, Mírko, Mírečku, než-li Franto, Františku, nu ne? Když se tak po těch číslicích v tom seznamu dívám, vidím hnedle samé osmy z minulého století. 1886, 1875, 1888, 1864, 1892, a.t.d. Tak jsem tedy ty osmy z minulého století spočítal a 1900 jsem už do toho nebral a bylo jich v tom seznamu 433, to jsou tedy celé dvě třetiny lidí starých od 38 let nahoru, a jen jednu třetinu lidí mladších.

Nejstarší dva voliče máme narozené r. 1853 a jednu ženu z r. 1859. Nejmladší volič je narozen 4/3 1915. Ženy jsou z toho roku 3 ale budou zapsány až v prosinci, neboť se narodili až po červnu.

Lidí kteří béřou pensi jsem napočítal 29 a žen k tomu 16. K tomu nutno připočíst 16 osob, kteří béřou státní starobní podporu a několik těch, co béřou podporu po padlých vojínech.

Je tu také hodně lidí, kteří nepracují za mzdu a nejsou tudiž na stáří pojištěni. Z těch, který nebude mít na stáří zašetřeno, a těch bude hrozně málo (t.j. zaopatřených, pozn. přepis.), ti to budou mít na konec špatný, vím to sám podle sebe. Jsou to všichni řemeslníci, obchodníci, hokynaři, trhovci, hostinští, no všichni kteří pracují samostatně a stěží uhájí holou existenci. U většiny to bude bídné stáří.

Když jsem byl tak v tom počítání, tak jsem spočítal také kolik je tu vdov a napočítal jsem jich 36; naproti tomu vdovců jen 7. Zaměstnanců u dráhy tu máme 16 a pár jiných úředníků.

Zemědělců samostatných tu v pravém smyslu není. Ty staré chalupy co vlastní svá pole, ten víc, onen zase méně, všichni provozují nebo pracují také ještě jinde. Teť v krisi to někomu také musí stačit. Žen výdělečně činných je tu hodně, ale nedá se to podle seznamu dobře spočítat. Tam je obyčejně napsáno: manželka; nebo: dcera, a ona ta manželka nebo dcera chodí do továrny ve Březí nebo do Budějovic. Nedalo-li se tady nic sečíst, sečítal jsem příjmění lidí, a to je dost zajímavé. Kterak ty všelijaké mnohdy přepodivné příjmění vznikly?

Toť se ví, že zde nemohu vyjmenovat všechny co jsou v seznamu, já jen chci říci, jaká jména jsme tu v tenhle čas povětšině měli. Vida, hned početná rodina Babků. Jsou zde 4 synové ženatí a dcera vdaná a každý má svou pěknou chalupu a staří také. Máme tu také Dudáka ale nedudá, dudal snad jen když byl malý. Tamto je zase četná rodina Čížků. Když jsem tedy u toho ptactva tak musím říct, že jsou tu ještě dvě rodiny Brabců, 1 Kukačka, 1 Papoušek, 1 Koloušek. Také Štika je tady. Ale také Jiříček a Jiřička jsou tady; pěkné žabičky, ne?

Lidi pojmenované podle zvířat tu také máme. Hned támhle vidím četnou rodinu Zajíčků a nedaleko 2 Vlčky. Z říše hmyzu tu máme 1 Mušku. A, tamhle zase Houska, ty jsou tu dva a k tomu tuhle Tvarohová. Také je tu Kmín, tamhle zase vidím Švestku a také Fialu ve dvou exemplářích, k tomu je támhle Zasadil a Zahradník i Kropáček. Školáky tu máme 3, ale do školy už nechodí žádný, jeden je dokonce už na pensi. Svatý Petr tu má také 4 rodiny své jmenovce, jenže tady mají příjmění Petr a on má jméno. A Hůlka, no, těch je tu několik; no, počkejme, 7. O Hůlky nouzi nemáme. Což Sekyra, ty jsou tu 4. Sekyry tu tedy máme také. Což kdybych vám řekl, že je tu také Drška a Vyžral, tak řeknete: No, to je jádrná čeština, to jde od plic. Vávrů je tu také asi 6 rodin a Vavrochů 3. Asi 4 rodiny Kroneislů jsou tady, potom nezbytný Nováků 4 rodiny a Nováčků 2. Leš je tady také mezi námi, dokonce 2, ale Pravda tu není. Jeden je tu také Veselý, no v téhle době, to je dost. Nade všemi tady kralují dva Králové a Princ v pádu (pozn.: v případě) potřeby je blizoučko. Dále tu máme 2 Krejčí, kteří nešijou, jednoho Kupce, který neprodává, jednoho Turka a také jeden Hrubý je tu mezi námi a mimo to jedna Holá. Také je tu jeden Hák a Kaňka či dva Kaňkové. Německá jména tu také jsou. Švarc, Veis, Fišer, Engel, Týr, Šmíd, Šnajdr. My tu místo Švarce máme raději Černý; ty jsou tu 4 rodiny. Nejkratší jména jsou: Leš, Zich, Hák, Král a Týr. Nejdelší pak Loberšiner, Hochaltinger a Zegermacher. Jsou tu ještě jiné perličky ale já už musím přestat. Až zase jindy.

Počasí

dnes, čtvrtek 20. 6. 2024
slabý déšť 34 °C 18 °C
pátek 21. 6. déšť 24/17 °C
sobota 22. 6. déšť 23/15 °C
neděle 23. 6. slabý déšť 19/14 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11
1
12 13 14 15 16
17 18
1
19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
1
30

Mapotip

Pošta Partner

Informace o Poště Partner ve Včelné