Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl II - Počátky nového zastupitelstva

Kronika Včelné, díl II., r. 1938

Počátky nového zastupitelstva

Vždy, když je zvoleno nové obecní zastupitelstvo, tak se to chce proti starému vedení zlepšovat a to je ovšem dobře, to je pokrok a proto byli také nový lidé zvoleni že to chtěli mít lepší. Dali se tedy s chutí do toho.

Na návrh komunistů se měla konat ta práce zdarma a nebo hodně levně. Hlavně bylo mířeno na bývalého tajemníka J. Vávru. Nyní byl tajemníkem Josef Jiřička a ten se to uvolil dělat zdarma. Ze začátku to dělal asi dva měsíce J. Kocina a potom tedy Jiřička až do léta. Týž dělal také knihovnictví zdarma. Škoda, musel se chystat do služby jinam a tak to po něm převzal Jan Houska, ale ten už má plat, 500 Kč. za rok.

Za tajemníkování Jiřičkovo se koupil psací stroj asi za půl druhého tisíce Kč., ale Houska se na něm teprve učí psát, a už píše. Na stroji je to úhlednější. Tu je tedy pokrok.

Jiná věc jsou volební seznamy. Dříve je nechal starosta napsat a platil od nich pololetně 50 Kč., nyní je píše volební komise sama. Každý půl roku jiný člen a ovšem že zdarma. Inu, proč ne?, jen chtít. Teť už každý do své funkce zapadl a pracuje se plnou parou, vždy v pondělí, ve středu a v pátek večer od sedmy do devíti jako dříve. Mimo toho tam bývají konány všechny schůze komisí a rady mimo zastupitelstva, také jako dříve a tak je práce pořád dost. Říkal starosta, že se to musí teprve zaučovat, že to nikdy nedělal, ale veplul do toho dobře a je vidět pokrok i v tom knihovním vedení. Inu, mladší lidé se chopili práce a je to znát. Obecního posla s ponocným si udělali Em. Hladečka a má jej starosta v domě úřadovny, tedy vždy při ruce a to je výhodné. On sice někdy bručí že se moc naběhá, ale je třeba pozvat ty a ty lidi na schůze, na úřad, roznést to neb ono, dojít tam nebo onam, tak musí, vždyť má za to 300 Kč. a úřední čepici. Zde jej vidíte. [Foto chybí]

To je tedy náš strážník, ovšem jen noční, Emanuel Hladeček, bez kterého by se nesešla žádná schůze v tomto období.

Počasí

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C
sobota 13. 7. prudký déšť 22/16 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 25/17 °C
pondělí 15. 7. slabý déšť 29/19 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0