Z kroniky Včelné díl III - Práce strany K.S.Č.

Kronika Včelné, díl III., r. 1957

Práce strany K.S.Č.

Strana K.S.Č. pod vedením s. Ondry jako předs. dává iniciatívu pro všechno dění v obci. Koná dvakrát za měsíc výborové schůze a jednou za měsíc členskou schůzi. V dubnu pracovala na přípravě 1. máje svátku pracujících, a na přípravě voleb do M.N.V. Obojí se podařilo. 1. máj byl pěkný, ze Včelné vyšel průvod hromadně celé národní fronty, při hudbě 3 harmonik. Hráli s. Jiříček, s. Kočer a s. Fišer. Osvědčilo se to, pochodovalo se dobře a v průvodě městem bylo voláno „ať žijou harmoniky ze Včelné”. Odpoledne byla uspořádána veselice v k. domě, při domácí hudbě a souboru „Tankista”, velmi se to líbilo. Volby byly provedeny manifestačně jak již jsem v místních událostech uvedl, za velmi dobré a slavnostní nálady. Z iniciatívy strany přistoupili naši zemědělci do J.Z.D. do Boršova, z těch důvodů, že by to stálo velké investice, ve Včelné vybudovat družstevní budovy. Do J.Z.D. Boršov vstoupilo 9 stálých pracovníků a někteří na špičkové práce. Strana se podílela na přípravě 40. výročí řijnové revoluce, a konalo se několik slavnostních schůzí s přednáškami.

Dne 13. listopadu postihla stranu a celý náš národ těžká rána. Dne 13. listopadu 1957 v 5 hodin ráno rozletěla se éterem smutná zpráva, že zemřel náš milovaný president s. Antonín Zápotocký. Byl velikým pracovníkem strany K.S.Č. za práva pracujících. Dožil se 73 let svého života a za tu dobu udělal mnoho plodné práce pro pracující lid a pro celý národ. Strana i lid velice želí svého presidenta, který nám byl otcem a rádcem.

- - foto A. Zápotockého (19.XII.1884 - 13.XI.1957) - -

Mrtvý k nám mluví,

Vy vemte kormidlo! Nám sraženy ruce,

Nehleďte zpátky, není čas . . .

Dnes není času na věnce a slzy;

Bouře je bouře. Nás vítr svál.

Napněte plachty. Umřít se musí.

Na místo všichní. Loď pluje dál.

14. 4. 2021

oblacnosesnezenim

Bude polojasno až oblačno, občas sněhové přeháňky, na východě až zataženo s občasným sněžením, pod 400m srážky smíšené. Denní teploty 2 až 6°C, v Čechách místy 8°C. Noční teploty 2 až -2°C.