Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl III - Události v obci

Kronika Včelné, díl III., r. 1958

Události v obci

A nyní k událostem v obci roku 1958. Letošní rok byl na všední události dosti chudý.

13. března narazilo nákladní auto na závory u dráhy a obě přerazilo, zraněn nebyl nikdo.

1. dubna bylo zlevněno mléko o 10 haléřů na litru, a zdraženy likéry až o 20 %, což bylo správné.

13. dubna byla brigáda na školce, vyzdívaly se základy druhého dílu stavby. Jinak se pracovalo na školce za plat, pracovali s. Šmíd a s. Mrázek zedníci, za 6 Kčs, s. Jiříček za 4˙50 a s. Voráček, s. Netušilová, s. Pilzová a s. Kočerová za 4˙- Kčs. Po delší době s. Pilzová se poranila, s. Kočerová přestala a pracovala s. Petráková. Nedostatek materiálu zavinil, že se práce na školce opozdila, ale přece jen se stavba dostala do zimy pod střechu.

Dne 20. dubna se v kulturním domě vybetonovala podlaha v promítací kabíně, provedl s. Zikeš a s. Fišer brigádně.

Oslava 1. máje byla pěkná, šlo se průvodem ze Včelné s dechovou hudbou a Baráčníci v krojích nám průvod spestřili. Odpoledne byla veselice v kultůrním domě při hudbě vojenského souboru.

Dne 5.6. jeli s. Miesbauer s manželkou do sovětského svazu.

15.6. zajelo auto se zdvihákem u Bártů do stoky.

Dne 16.6. se pracovalo na školce brigádně.

18.6. bylo koupeno nákladní auto M.N.V., bylo laciné, ale je slabé, málo se na něj naloží, a tak stojí stále na dvoře M.N.V. nevyužité.

Při vystupování z autobusu 2. června najela motorka na s. Fišerovou, vážné následky z toho nebyly, motocyglysta si poškodil motorku svojí vinou, poněvadž jel velkou rychlostí okolo stojícího autobusu.

Dne 24. června se betonoval strop na školce na sklepě. Tentýž den se hrála prvně kopaná na novém hříšti. Pak se pracovalo na školce až 7./9. a byla to Baráčnická brigáda, odpracovalo se 128 hodin.

Dne 23. řijna se vydávali nové občanské průkazy.

Jinak jde život stále svým tempem, životní úroveň se lepší, což je vidět jenom za letošní rok dostoupil počet televisních přijímačů přes 20. O motorkách ani nemluvím. motorka je snad v každém druhém domě. Jen co vím z paměti je jich 66. Osobních aut je na Včelné 9, stoho 3 Spartaky. Pračka a radiový přijímač jsou již v každé rodině. Tudíž už dnes je blahobyt, o jakém se pracujícím nikdy ani nesnílo a starým lidem zvlášť, a ještě se najdou lidé, kterým se pořád něco nelíbí.

Dne 26. řijna byla dokončena rovina na školce a započato s vazbou. Další brigády se pracovaly 29.11., 30.11., 1.12., na přikrytí stavby, pracovalo se s elánem, aby byla školka pod střechou, což se šťastně podařilo. Zůčastněny byli nejvíce členové obce Baráčníků a výbor žen.

Počasí

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C
sobota 13. 7. prudký déšť 22/16 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 25/17 °C
pondělí 15. 7. slabý déšť 29/19 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0