Z kroniky Včelné díl VI – Úraz s. Hálové

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Úraz s. Hálové

V roce 1976 byl Národní výbor přemístěn do budovy čp. 35, jak byla o tom již zmínka. V tomto domě byl byt manželů Foldových s ústředním vytápěním v předsíni. Toto zařízení nebylo dokonalé a vytápění všech místností přinášelo sebou řadu potíží. Samotný kotel, v podstatě kamna adaptovaná pro etážové topení teplou vodou, nevyžadoval zvláštního školení. Zátop a první obsluhu obstarávala uklízečka s. HÁLOVÁ Krista, která uklízela již v dříve používané budově čp. 71.

Počátkem ledna, kdy náhle udeřily silné mrazy, došlo k zamrznutí otopného vedení a asi 1/2 hodiny po zátopu kamen, k výbuchu kotle. Bylo to 8. ledna 1979 v 7 hod. ráno. Na štěstí dlela uklízečka v okamžiku výbuchu u východu na chodbu a utrpěla popáleniny II. st. na nohou od horké páry, a lehké poranění hlavy. Poškozen byl nábytek a zařízení v místnosti u kamen, neboť části kotle demolovaly okno, kudy se výbuch uvolňoval.

K zamrznutí zařízení by nebylo došlo, kdyby byl po dobu pracovního volna udržován oheň v kamnech, jak tomu bývá v bytech. Nikdo však neměl zkušenosti, do jaké míry je zařízení zabezpečeno proti zamrznutí a uklízečka též předpokládala, že v prostorách se neochladí natolik, aby topení zamrzlo. Škoda činila ca 18.000.- Kčs a byla kryta dotací ONV. Zakoupen nový nábytek, kotel a místnost opravena a vymalována. Nový kotel byl již v počátku jara vyřazen, neboť tah komína byl nepostačující. Instalována kamna zn. "Petr", která postačují vytopit obě místnosti úřadovny. V místnosti na druhé straně chodby – t. zv. "zasedačce" – jsou rovněž kamna "Petr" a topí se jen v době, kdy místnost je používána.

18. 4. 2021

zatazenosdestem

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.