Z kroniky Včelné díl VI – Výstavba nové mateřské školy a jeslí

Kronika Včelné, díl VI., r. 1979

Výstavba nové mateřské školy a jeslí

Příprava staveniště – kácení stromů a částečná úprava terénu, zahájena již v roce 1978. Lesní správa odprodala převážnou část stromů a porostu místním občanům k samovýrobě palivového dřeva. Zbylá chvůj a křoviny spáleny na haldách. O přípravách na stavbu je zmínka v kronice za rok 1977 zde.

Půdní sondy prováděla Stavební geologie již v roce 1977, načež pracovníci Geodezie z Čes. Budějovic vytýčili prostor – pozemek staveniště. Vznikly průtahy při vypracování projektové dokumentace a při schvalování na řídících orgánech. Při předložení na KNV bylo nutno zajistit vyjádření dalších institucí. Pro zahájení prací vytýčili staveniště a jednotl. objektů ss. Houska, Pražák, a Pils.

Stavba zahájena k 1.9.1979 se zpožděním o 3 měsíce z důvodu registrace stavby. Počátkem října byly upřesněny s n.p. Jihočeské cihelny, Čes. Budějovice požadavky na materiál a výhledově rozepsány pro zásobování stavby.

Vedoucím stavby schválen v radě MNV s. FALL, stavební technik firmy Sigma, vedoucí mistr a správce skladu s. ZIKEŠ Josef, Včelná čp. 172. Na přípravných pracích a v počátku stavby odpracováno přes 2.300 brigádních hodin hlavně o sobotách a nedělích. Na výpomoc byla sjednána brigáda střední průmyslové školy stavební z Čes. Budějovic v rámci výuky studentů pod vedením učitelů. Vznikl požadavek na odvoz studentů, jejich stravování, sociální zařízení a pod., takže delšího trvání tyto brigády neměly.

Příznivé počasí umožnilo pokračovat ve stavbě až do konce roku. Dokončena hrubá stavba objektu "elektrokotelna" s provisorním zastřešením. Při další výstavbě budou tyto prostory sloužit jako skladiště. Vybetonovány základy pro jeslové 2 pavilony. Jako staveništní zařízení zbudovány 2 dřevěné sklady – boudy na cement a stavební materiál, sociální zařízení a zakoupeny 2 staveništní buňky, z nichž jedna slouží jako kancelář pro vedoucího stavby, druhá pro pracovníky jako převlékárna a jídelna. Celková hodnota díla ca Kčs 500.000.-, vynaložené náklady včetně mezd Kčs 379.312.-

25. 7. 2021

bourka

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 18 až 14°C.