Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1993 - Restituce a jiné majetkové změny

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1993

Restituce a jiné majetkové změny

V obci uplatnily nároky na vyvlastněný majetek z pozemkového fondu dva občané a byl jim vrácen. František Vavroch starší získal zpět pozemky ve středu obce v rozloze 2.426 m2. Byly to louky "Na pasece", část dříve také patřila do kategorie role. Je to v místech kde dnes je postavena prodejna Jednoty. Velká část těchto pozemků je ale nezastavěna a byly na dobu určitou se souhlasem obecního úřadu pronajaty k podnikání B. Urbanovi mladšímu. Plocha byla oplocena drátěným pletivem a pokryta betonovými panely. Zprvu zde byl sklad ojetých pneumatik, které se vršily do vysokých pyramid. Potom přibyla různá ojetá auta a ta jsou tam stále. Pronájem byl údajně sjednán do roku 1994. Mnohým občanům se nelíbilo, že obecni úřad vydal souhlas k uvedené podnikatelské činnosti právě na tomto místě. Další restituční nárok podle nového zákona na vrácení pozemků uplatnil starousedlík Jan Petr, bydlící nyní mimo Včelnou. Získal zpět zahradu a stavební parcelu na tř. 5. května naproti hospodě "U Petrů". Je to pozemek s domem čp. 3, což je nejstarší dům v nynějším katastru obce, protože původní domy čp. 1 a čp. 2, které jsou za železniční trati v rajonu tak zvané staré Včelné, jsou dnes již na katastru boršovském, dříve ovšem poříčském. Říkalo se tam a říká dodnes u Severů. Z domu čp. 3 je dnes zbořenina a v zahradě restituenta pomalu vyrůstá novostavba.

Řada místních občanů si postupně uspořádává v nových legislativních podmínkách své vlastnické náležitosti, které se v době socialistických poměrů dostaly do zvláštních, často neprávních vztahů. Bude to zřejmě dlouhodobější proces, který někdy musí být řešen právními spory.

Jako zvláštní vlastnický případ obce Včelná je kauza Rožnovského lesa, který připadl do katastru Včelné v roce 1961, kdy došlo ke změnám hranic ve zdejších katastrech. Tehdy byly hraníce katastrů upraveny podle tak zvaného územního principu, který respektoval lokální územní vztahy a měl proto svoji logiku, své opodstatnění. Například okrsek Včelné, zvaný dnes Lesní kolonie, patřil před rokem 61 do katastru Rožnova, což bylo značně protismyslné hlavně pro občany bydlící v této části obce. Výše zmíněný les v rozloze kolem 120 ha je tvořen řadou pozemků o různých katastrálních číslech a měl dříve řadu majitelů. V dobách socialismu; se staly všechny lesy státním vlastnictvím. Na základě zákona 172/1991 Sb. obec Včelná uplatnila svůj nárok na zmíněný les a podařilo se, že les byl zapsán v březnu roku 1993 jako majetek obce Včelná pod evidenční značkou LV 10001. Stalo se však a předbíháme, že v roce 1994 město České Budějovice vzneslo na uvedený les svůj právní nárok restituční, jako na historický majetek obce Rožnova. Spor je řešen soudně a bude o něm pojednáno později.

Počasí

dnes, čtvrtek 18. 7. 2024
jasno 29 °C 17 °C
pátek 19. 7. jasno 31/18 °C
sobota 20. 7. slabý déšť 33/19 °C
neděle 21. 7. slabý déšť 18/14 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0