Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1995 - Oslava 50. výročí konce druhé světové války
Kronika Včelné, díl VIII., r. 1995
Oslava 50. výročí konce druhé světové války (1939-1945)
V celé Evropě proběhly letos v květnu oslavy vítězných národů nad porážkou německého fašismu, který představoval jedno z nejhroznějších zel dvacátého století. Česká republika přijala v rámci evropské konvence den 8. května jako státní svátek, který nese označení Den osvobození od fašismu. V naší obci se konaly oslavy dne 6. května 1995 v odpoledních hodinách. K účasti na slavnosti byli pozváni nejen všichni občané, ale zejména zástupci místních politických stran a dalších společenských organizací. Program oslav, zejména jeho část v Kulturním domě, měla poněkud netradiční charakter, aby byla vyzdvižena důstojnost akce. Pořadatelé se pokusili docílit co největší účasti občanů vytvořením hodnotného kulturně osvětového programu. Záměr se však nepodařil, účast veřejnosti na oslavách byla nepatrná. Kromě 8 členů obecního zastupitelstva přišlo asi 10 občanů.
Oslavy měly tento průběh: V Kulturním domě byla instalována výstava fotografických dokumentů zachycujících květnové události roku 1945 ze včelenského regionu. Jsou to fotografie zobrazující příjezd Rudé armády do Včelné a další záběry z pobytu sovětských vojsk na území obce. Jak je pamětníkům známo, byly okolní lesy, které Včelnou obklopují, plné sovětským vojskem. Vystaveny byly i fotografické záběry amerického džípu s vojáky USA, nebo nedaleko od nás, na silnici vedoucí z Boršova směrem na Holubov, byla demarkační linie ruské a americké zóny. Kromě fotodokumentace byly vystaveny též kronikářské zápisy zachycující události roku 1945. Od 15 hodin se konala v Kulturním sále veřejná slavnostní schůze místního obecního zastupitelstva. S krátkým uvítacím proslovem vystoupil nejdříve starosta obce pan Pavel Rožboud. Poté následovala hudební vložka, ve které se představilo dívčí houslové trio studentek budějovické konzervatoře pod vedením Magdy Krčkové, dcery známého hudebního skladatele a dirigenta. Děvčata zahrála ukázky ze staré barokní komorní hudby. Vystoupení dívčího tria bylo se zájmem vyslechnuto. Poté následovala přednáška vysokoškolského pedagoga, pracovníka katedry historie Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích. Přednášejícím byl PhDr. Jiří Dvořák a promluvil na téma - Pohled historické vědy na druhou světovou válku 1939 až 1945. Cílem přednášky bylo seznámení se všemi okolnostmi vzniku světové války a s hlavními etapami jejího průběhu. Výklad si kladl za cíl ozřejmit takové pojetí dějinného vývoje, s jakým jsou seznamováni vysokoškolští studenti v současnosti. Přednáška měla trvání asi 1 hodinu a přítomní ji pozorně vyslechli, neboť řečník uváděl řadu málo známých faktů. Po skončení přednášky následoval společný odchod většiny přítomných k pomníkům, kde byly položeny věnce. Věnce byly položeny za obec Včelnou, dále za místní organizaci komunistické strany a dále za místní pobočku politické strany ODS (Občanská demokratická strana). Žádná místní společenská či sportovní organizace nevyslala své zástupce k položení věnců. Většinu z přítomných občanů, kteří se této slavnosti zúčastnili, tvořila generace staršího a středního věku, mládež nebyla zastoupena vůbec.
Jak vysvětlit nezájem širší veřejnosti, že se oslav zúčastnila jen hrstka politicky uvědomělých obyvatel obce. Nenávratně jsou pryč doby, kdy byli občané nuceni různými způsoby k účasti na veřejných politických akcích. Dnes vládne plná osobní svoboda a každý ji plně využívá po svém. Taková je realita dnešní doby a takto ji zaznamenávám.