Z kroniky Včelné díl X, r. 2009 - Zajímavosti a dění v obci

Kronika Včelné, díl X., r. 2009

Zajímavosti a dění v obci

Diamantová svatba

V této části kroniky bych rád zmínil o dlouholetém rodinném soužití dvou lidí, kteří si zaslouží naší pozornost, obdiv a samozřejmě gratulaci všeho nej……

23.prosince tohoto roku tomu bylo právě šedesát let, kdy spolu oslavili diamantovou svatbu manželé Alfréd /84/ a Zdenka /83/ Kindlerovi ze Včelné. Zdenka se narodila v bývalé Jugoslávii odkud se v deseti letech přistěhovala s maminkou, sestrou a babičkou do Podkrkonoší. Zde pracovala v textilním závodu a poté jako telefonistka na úřadě. Později si udělala kosmetickou školu ve Zlíně. Její manžel Alfréd se narodil na zámku v obci Staré Buky u Nové Paky. Jeden z dnešních nejvýznamnějších jihočeských malířů se vyučil litografem a dlouhá léta působil jako textilní návrhář. V 80 letech se potýkal s vážným onemocněním a podrobil se úspěšné operaci. Poté se přestěhovali spolu se svým synem Milanem do Hůr a od roku 1988 žijí ve Včelné. Alfréd tráví spoustu času v ateliéru a jeho manželka mu vytváří pohodlné zázemí v rodinném a harmonickém vztahu. Jejich, jak sami říkají, „krásný život” jim zpestřují i dva psi Clea a Bonnie.

Vandalství v obci

Každé období v životě jakékoliv pokrokové společnosti s sebou přináší lidově řečeno „dobro i zlo”. Řekl bych a určitě nebudu osamocen, že v několika posledních letech se množí lidské vlastnosti patřící spíše do kategorie „zla”. Nemíním moralizovat nebo jakkoli hodnotit dnešní společnost, ale to co se děje kolem nás je toho dokladem. Násilnou kriminalitou, trestnou majetkovou činností, vandalismem a všeobecným bezprávím nás denně bičují nejen média, ale i příklady z blízkého okolí. Uvedl bych jeden z mnoha případů patřících do kategorie vandalismu, které se udály v naší obci. Ve čtvrtek 28.8.2009 bylo zjištěno, že někdo vylomil visací zámek, pokroutil a vysadil mříž u kapličky „Na rozloučenou” v horní části na třídě 5.května. Pokusil se odcizit tamní dřevěnou sošku sv. Jana Nepomuckého. Ta tam však zůstala, neboť již při její výrobě do ní byl proti takovýmto nenechavcům zabudován ocelový trn, který byl upevněn do podkladu. Sošku by zloděj musel spíše zničit, než by jí z kapličky vydobyl. Věci se dnes musí zabezpečovat na maximum, ale ani tak to není vždy jistota. Viník podobného vandalství a krádeží zůstává často neznámý a pokud je přece jen dopaden, trest bývá řekněme spíš jen „symbolický”. V dřívějších dobách se zločiny /dnes naprosto běžné přestupky/, trestaly mnoha způsoby. Usekávání prstů, zápěstí či celých rukou za krádež bylo spíše výstrahou. Bylo by jistě zajímavé, čistě hypoteticky si představit, kolika lidem by dnes nějaký ten prstík chyběl.

Volby do Evropského parlamentu

5. a 6. června proběhly v naší obci volby do Evropského parlamentu za účasti 410 odevzdaných hlasů, což znamenalo 32 % volební účast. Účast voličů ve Včelné překročila celostátní průměr a z 33 kandidujících stran jich 21 získalo jejich hlasy.

Vítání občánků

18. dubna proběhlo v zasedací místnosti Obecního úřadu vítání nových občánků Včelné. Starosta obce spolu se zástupci sociální komise přivítali 10 nových spoluobčanů a tento akt stvrdili zápisem do pamětní knihy obce Včelná. Příjemnou kulisu této události vytvořilo spolu s rodiči a jejich příbuznými vystoupení dětí z naší mateřské školy.

jasno 16 °C 2 °C
sobota 27. 4. jasno 17/4 °C