Z kroniky Včelné díl X, r. 2014 - Zdeněk Petr - starosta

Tento článek letošní kroniky je zároveň posledním, v mém sedmiletém působení na postu kronikáře obce Včelná. Po dobu mého působení spojeného s kronikou, jsem se doslova "prokousal" spoustou materiálů shromážděných mými předchůdci. Různě sebraná fakta, aktuality a zprávy všech žánrů jsem se snažil zachytit a popsat tak, jak jsem je viděl svýma očima. Při této zajímavé a mnohdy mravenčí práci jsem se samozřejmě setkával se zajímavými osobnostmi, odborníky a spoluobčany. K jednomu z nich určitě patřil dlouholetý starosta obce Včelná, přímý a rovný chlap, ale také výborný kamarád, pan Zdeněk Petr. Píši bohužel v čase minulém, protože 31. prosince 2014 zemřel.

Narodil se 25. dubna roku 1960 ve Včelné odkud pocházel i jeho otec. Po ukončení střední školy nastoupil jako vedoucí prodejny, poté se stal inspektorem prodejen a naposledy pracoval coby obchodní zástupce. Byl členem obecního zastupitelstva a v roce 2006 byl zvolen starostou obce Včelná a tuto funkci vykonával bezmála osm let. Současně vykonával funkci předsedy svazku Blanský les - podhůří. Přirozená autorita, klidný úsudek a nezměrná pracovitost, byly jeho velkými pomocníky při řešení každodenních úkolů a starostí. Pohodu a radost dokázal upřímně projevit svým oblíbeným bonmotem: "A takhle my tu žijem".

Se svojí manželkou Maruškou si postavili rodinný dům v Jiráskově ulici, ve kterém spolu vychovali dcery Lenku a Irenu. Od mládí se věnoval sportu, hlavně fotbalu, po dobu dvanácti let byl fotbalovým trenérem, později předsedou oddílu kopané a členem výboru Sportovního klubu Včelná. Rád cestoval a poznával zajímavá místa a nepohrdl ani pěknou knihou. Velikou radost měl ze svého prvního vnuka Péťi.

Za vše co pro Včelnou, včelňáky, rodinu a kamarády za svůj život udělal, patří panu Zdeňkovi Petrů velký dík spolu s tímto pamětním zápisem do kroniky jeho rodné a milované VČELNÉ.

18. 4. 2021

zatazenosdestem

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.