Z kroniky Včelné díl I - Mobilisační ruch

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

Mobilisační ruch

Při prohlášení částečné mobilisace z konce října r. 1921 počínali ti, kdož na to měly, opět hon na potraviny. Mouka a sůl byli první věci, po kterých se lidé nejvíce sháněly. Vážných následků to ovšem nemělo, neboť mobilisace zakrátko přestala a bylo po nebezpečí.

Zelí a brambory byli v tom roce citelně drahé, stáloť zelí sto kg. 100 korun i více a brambory 1.70 h. jeden kg. Maso vepřové stálo 22 kor. jeden kg. a hovězí 12 kor. Chléb z jednoho kg. mouky stál 5 kor. a bílý 6 kor. Jedno vejce stálo na zimu 1.40 h. a ostatní potřeby životní byli dle toho ceněny.

Kdo v této době málo vydělal, velmi těžce byl živ. Práce se v ten čas málo podnikala, neboť bylo vše příliš drahé a každý čekal až to bude levnější. A nyní si představte do těchto poměrů novou vřavu válečnou. Jak jsme byli rádi, že to trvalo tak krátce, že to ani znát nebylo.