Z kroniky Včelné díl I - O počasí v roce 1921

Kronika Včelné, díl I., r. 1921

O počasí v roce 1921

Počasí v tomto roce bylo proti jiným létům odchylné a proto jej nutno zaznamenati. Jaro bylo pěkné, ale suché, ač v dubnu padal též sníh. Květen byl suchý; až koncem května a počátkem června vydatněji pršelo. Seno bylo řídké ale obilí dosti pěkné.

Léto bylo zpočátku velmi pěkné a suché; až v srpnu vydatněji pršelo. Obilí bylo pěkné, ale okopaninám se nedařilo.

Podzim začal s mrazíky, které přešly v říjnu a listopadu v tuhé mrazy bez sněhu; pouze sv. Martin se ukázal na bílém koni. V celém podzimu bylo sucho a velmi studeno. Koncem listopadu se sekal led, který byl velmi silný a čistý. Vody bylo všude málo.

V prosinci se oteplilo a počaly bouřné větry, které byli také v říjnu. Větry vůbec byli hned v srpnu a duli často, až do konce prosince. Na vánoce prostřední svátek se ukázal sníh. Ale koncem prosince byli větry nejsilnější, duli jak rozbouřené moře.

Tento rok byl celkem velmi suchý a větrný. Úroda vzdor tomu nebyla tak špatná. Jaký bude rok příští zase zaznamenám.

dnes, pondělí 16. 5. 2022
úterý 17. 5. slabý déšť 21/12 °C