Z kroniky Včelné díl I - Stavba továrního podniku v Poříčí a jiné stavby

Kronika Včelné, díl I., r. 1922

Stavba továrního podniku v Poříčí a jiné stavby

V Poříčí se staví naproti nádraží tovární podnik p. Konráda na spájení kovů, jež nesl nápis: První jihočeský autocení podnik na spájení kovů. V Poříčí jsou šťastnější než-li ve Včelné. Tam vinou skladištního nádraží roste průmysl a ve Včelné jenom obydlí. V Poříčí ovšem také hned loňského roku vystavěl svůj domek p. Krba a Soukup, ale továrna je továrna, ta ponese obci zisk hned. Poříčí má nyní zcela jiný vzhled. Nová Sokolovna, továrna, domky u staré pošty a domky ve vsi, no, staví se všude a bude se stavět dále.

Ve Včelné v Zahradní osadě také domky přibývají. Lidí říkají, že v „pasece” to roste jako houby o dešti. Václav Bláha staví na svém pozemku samé malé domky a prodává je; neboť koupil sám hnedle celou paseku. Byly tam smrčky a proto je to paseka. Také zde ve Včelné na tom mnohý prodělá všechno co má. Tak tamhle u lesa stavěl jeden občan z Čes. Budějovic větší domek, stálo ho to prý as 60 tisíc. Když nemohl platit, přišlo to mnohem levněji do prodeje a krejčí o své, co do toho vložil, přišel. Nebo tamhle krejčí Ouhleda, též z Budějovic. Ten si tu koupil pěkný pozemek, přivypůjčil se na to a hned z jara tam po zorání zasel pšenici a zasázel brambory najednou, do nevyhnojené půdy. Nechal se navést a špatně pochodil. Neměl z toho nic. S jeho domkem, který tam stavěl, pochodil také špatně. Jeho švagr prý bez zaměstnání mu to stavěl, ale cakra to byla stavba. Pan Marek mu na to dal vazbu a báli se, že se jim to pod tím rozsype. Když nemohl platit, tak mu to s jeho dovolením zase dali dolů. Cihly a tašky prodal dodavatel jinému a bylo po baráku. Pozemek prodala banka později též jinému. Ano. Takové byly zde mnohé počátky.

dnes, pondělí 25. 10. 2021
oblačno 13 °C 2 °C