Z kroniky Včelné díl II - Četnická stanice

Kronika Včelné, díl II., r. 1938

Četnická stanice

Loňského roku jsem zapoměl napsat, že jsme sem z jara dostali četnickou stanici o dvou členech do čísla 45. Tenhle domek se uprázdnil po odchodu majitele p. Frant. Babky do Zátkovy továrny ve Březí, byl najat a upraven pro četnickou stanici a od té doby tu máme tedy četníky trvale.

Ona se totiž v tom čase všude rozmnožovala stráž bezpečnosti, sestátňovala se policie a zaváděla se i tam kde dosuď nebyla, nu a my jsme dostali sem dva četníky. Politické poměry, hlavně s Němci se přiostřovaly, tak bylo nutno bezpečnost zesilovat. Máme tedy nyní bezpečnostní stráže hustěji obsazeny.

Já pamatuji před válkou v Kameném Újezdě četníka jen jednoho, a po válce byli už tři. Brzy po válce se četnická stanice přestěhovala z Kameného Újezda k nám, také do čísla 45, ale dlouho zde nebyli, myslím že to bylo asi rok a šli zpět do Kam. Újezda. Ono to bylo tady blízko města a tam s druhé strany to bylo os sebe moc vzdálené, tak to bylo v Kam. Újezdě příhodnější.

Práce bylo tenkrát pro četníky všude dost. Bylo po válce, lidé tak trochu zvlčili; nemohli hned rozpoznat co je mé a tvé a to víte; válka mravnost moc nerozsívá, válka je zlo a čin je takový, jaký se ve válce vidí; tedy zločin.

Ó ta válka, ta nám toho nadrobila. Napřed se lidé do zločinů ženou a potom to dá práce než lidi zase naučí, že se to nesmí dělat. Jó, vojna, ta umí lidi mravně zdecimovat. Proto po válce už nestačil jeden četník a muselo jich být víc. A nyní jich máme ještě víc. Máme zase jiné starosti s těmi Němci, Poláky a Maďary, nu jo, což nebude už nikdy trvalý mír? Má být zase lidstvo hozeno do spáru zločinu války. Vždyť se to všechno zas na válku chystá. Ach můj ty smutku.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
zataženo 12 °C 1 °C