Z kroniky Včelné díl II - Sbírka na obranu státu

Kronika Včelné, díl II., r. 1938

Sbírka na obranu státu

Tohle to léto jsme žili jako v horečce. Naši Němci dělali revoluci, chtěli připojení k říši a my jsme se připravovali na obranu státu. Ale obrana státu stojí peníze a velké peníze, tak se tedy všude na obranu státu sbíralo.

Noviny v tom směru lidi zpracovávaly, kdo co dal uveřejňovaly a tak provedla naše obec po vsi také sbírku, která vynesla Kč. 513, které byly hned odeslány. U nás ovšem nejsou žádný boháči a tak byl od těch „bohatších” obyčejně dar 10 Kč. Konsum „Rovnost” vybíral od svých členů po dvou korunách. Tak to bylo letos všude. Dejte na obranu, aby ste mohli být chráněny. A kdo pak by nedal prosím vás, těch eureplánů tu pořád létá a těch se každý bojí. Z těch přednášek C.P.O. a z těch nařízení každý už ví jaký je to neřád když to svrhne dolů a to by neměl nikdo rád, aby to sem padalo. Vojáci to ví ještě ze světové války a teť to máme v tom Španělsku a v Číně, nu jo, pěkný svinstvo si to lidé na sebe vymyslili. Jaké to musí mít dneska drahé stroje na sebe, když se chtějí zabíjet a mrzačit a chtějí si urvat jedni druhým kus é země, a co to stojí peněz, vždyť by si za to mohli tu zem koupit, a nebo co by se dalo za ty peníze pořídit užitečných věcí, ale takto se připravují za velké peníze jen do bídy. Do bídy hmotné i mravní. Jindy se dbá, aby byli lidé zdraví a silní a pak se z těch nejlepších nadělá mrzáků, kterým se potom musí platit, aby mohli být živi. A to co se rozbije, musí se dělat znova. Ach je, lidský rozum ještě nedosáhl své dokonalosti. Vždyť všechny vymoženosti lidského ducha slouží napřed válce, tedy zabíjení lidí a i to radio zapřáhli lidé do služeb války. Vždy se vynalezne vynález a zase se vynalézá protivynález. Ubohé lidstvo, kdež jsme ještě od pravého lidství. A dojdeme někdy k němu? To by potom už nemohly být žádné hranice, aby příčina sporů zmizela. Ale kam sem se to až dostal. Vždyť v této době myslíme jen na obranu našeho státu a proto sbíráme peníze, abychom si mohli ty lidské vymoženosti také ve velkém množství pořídit a nemuseli se bát že budeme přepadeni.

dnes, čtvrtek 18. 4. 2024