Z kroniky Včelné díl III - Svaz Československo-sovětského přátelství

Kronika Včelné, díl III., r. 1958

Svaz Československo-sovětského přátelství

Svaz Československo-sovětského přátelství má 135 členů, odbočka konala 1 výroční schůzi a 6 výborových. Členové se zůčastňovali v hojném počtu všech oslav a památných dnů, pořádaných stranou komunistickou, místním národním výborem a výborem národní fronty, jako 10. výročí výtězného února, mezinárodní den žen, 88. výročí narození Vladimíra Iljiče Lenína, přednáška byla doplněna filmem. Prvního máje svátku práce naši členové se zůčastnili v průvodu s hudbou do Čes. Budějovic. Dále 13. výročí osvobození naší vlasti rudou armádou. 37. výročí založení Komunistické strany Československé. Mezinárodní den dětí, spojené s akademií pořádanou tělovýchovnou jednotou sokol. 14. výročí Slovenského národního povstání a 40. výročí vzniku Československé republiky, s přednáškou a filmem „Světlo řijna”. 41. výročí Velké řijnové revoluce s filmem „Nezapomenutelné léto”. V rámci oslav „Měsíce československo-sovětského přátelství” vzpomenula odbočka 20. výročí mnichovských událostí a 15. výročí uzavření „smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Československou republikou a Sovětským svazem”, s přednáškou a filmem „Dovolená v S.”, „Teutonský meč” a „Sjezd Baráčníků v Čes. Budějovicích”.

Prostřednictvím hvězdicové štafety jsme zaslali Ústřednímu výboru Svazu Československo-Sovětskému přátelství v Moskvě upravenou zdravici a hezky vyšitou stuhu. Zdravice, závazky a podpisy 100 členů. Zdravici sestavil s. Boček jako předseda, obal spestřil s. Vejvoda, náčelník stanice Včelná, a stužku vyšila s. Letfůsová. Odbočka uspořádala večer písní a tanců, učinkoval soubor "Jihočeských učitelů a učitelek". Velmi se to líbilo a návštěva byla slušná. Odbočka uspořádala ještě několik velmi zajímavých přednášek, členové se zůčastňovali všech podniků, pořádaných na Včelné a dvou zájezdů které pořádali Baráčníci. Odbočka pořádá již po několik let "Lidový kurs ruštiny" pod vedením s. Bláhy Jana jako učitela, v kroužku I. stupně jest 15 žáků, v kroužku pro pokročilé 10 členů.

dnes, pondělí 2. 8. 2021
úterý 3. 8. oblačno 24/12 °C