Z kroniky Včelné díl V - Ještě o "rykmajstrovi" Hubatkovi

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

Ještě o "rykmajstrovi" Hubatkovi

V zápisech za minulý rok jsme se obšírně zmínili o historii tzv. Husarského zámečku, jehož majitelem byl velitel pluku husarů v Českých Budějovicích. Kronikář byl dodatečně informován o tom, že "rykmajstr" HUBATKA neměl jen zvláštní nápad, pokud šlo o jeho kočár, kterým denně jezdil do Českých Budějovic, ale byl i majitelem menšího kočáru, jehož spřežením byli dva kozli řízení livrejovaným sluhou.

Dále máme dodatečnou zprávu o tom, že livrejovaným jeho lokajem byl ještě za starého Rakouska-Uherska zdejší občan NOVÁČEK /jeho vnuk žije na Včelné/. Ten se později za první republiky stal poštovním doručovatelem poříčské pošty. Místa však byl zbaven, když se dopustil finančních nesprávností. Za tzv. protektorátu Čechy a Morava, převládl u něho pocit němectví a "dal se k Němcům", jak se všeobecně říkalo národní zradě. Po osvobození v roce 1945 byl jako Němec odsunut do Německa.

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C