Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl V - Padesát let T.J. Sokol Včelná

Kronika Včelné, díl V., r. 1972-78

Padesát let T.J. Sokol Včelná

Ve dnech 4. a 5. srpna 1973 oslavila Tělocvičná jednota SOKOL ve Včelné 50 let svého založení. Tehdy v roce 1923 to byly začátky organizovaného sportu, když kopaná se provozovala ve Včelné nejméně 3 roky před tím. Při založení klubu, jež nesl jméno Sportovní klub /S.K./ Včelná, se zrodil tento klub jako ryze sportovní, provozující kopanou. Později někteří jeho členové provozovali i lehkou atletiku, zejména běhy na delší tratě, a i závodní plování. Z velmi skrovných začátků se klub vyvinul v nynější Tělocvičnou jednotu SOKOL, která je na naše vesnické poměry vlastníkem slušného stadionku. Tato tělocvičná jednota, která zatím provozuje jen kopanou a v poslední době lední metanou, a nikoliv tělocvik v pravém slova smyslu s náplní bývalého SOKOLA, oslavila své padesátiny velmi důstojně. Pozvala na oslavu všechny žijící a dosažitelné hráče, kteří stáli u zrodu klubu. Byla to obsáhlá administrativní práce.

Oslavy byly zahájeny slavnostní schůzí dne 4.8. v 16 hodin ve zcela zaplněném stolovém obsazení sálu Kulturního domu. Schůzi řídil její předseda Josef KALKUŠ /čp. 13/, přivítal přítomné, zejména zástupce okresního a krajského svazu československé tělesné výchovy /ČSTV/ v Čes. Budějovicích, a předal pak slovo členu výboru zdejší jednoty Sokol Bedřichu HOUSKOVI ml. /čp. 292/, který zhodnotil práci bývalého klubu nejen jako člen, ale také jako předseda MNV ve vztahu k budoucnosti a vývoji sportu u nás, ale i jako předseda krajského svazu lední metané v Čes. Budějovicích.

Popsal trudné začátky fotbalu, uvedl jména zakládajících členů starého klubu, uvedl i místa, na nichž se hrálo, a která byla nejméně pětkrát měněna, z toho jednou s pokutou, že jsme lesní půdu přeměnili bez souhlasu rožnovského majitele v hříště. Byly to přetěžké začátky. Kopačky tehdejší pionýrští hráči neznali; hrálo se ve starých botách, a také naboso. Dresy si pral každý sám doma. Byla to však doba nadšeného mládí, která hory přenášela. Přednášející popsal i pozdější dobu, kdy klub přestal být členem jihočeské fotbalové župy a stal se členem nově založené župy STAK, která tehdy stála pod politickým vlivem strany národně-socialistické. V této župě, výkonnostně slabších klubů, se stala S.K. Včelná jednou i mistrem jižních Čech. Po roce 1948 v důsledku politických změn v republice, přijal jméno, jehož používá dodnes. Hrajeme dnes v tzv. okresním přeboru, kde máme kolísavé výsledky a taktak, že nesestoupíme do nižší třídy, ačkoliv naše nynější podmínky jsou naprosto nesrovnatelné s těmi na začátku. Vzhledem na rozsah přednášející látky nelze se zabývat podrobnostmi. To je úkol kronikáře TJ Sokol. Je však třeba se zmíniti o závodech brannosti, kde naši členové dosáhli v celostátním měřítku slušných výsledků. V posledních dvou letech byl pak utvořen oddíl lední metané, který si vede velmi dobře a zúčastňuje se turnajů pořádaných v cizině a sám tyto turnaje v Čes. Budějovicích se zahraniční účastí pořádá.

Tato velmi důstojná a připravená slavnostní schůze, při níž nechybělo ani pohoštění, byla ukončena předáním pamětních odznaků, a někteří zasloužilí členové obdrželi i odznak ČSTV.

Po skončení schůze si její účastníci prohlédli v místě instalovanou výstavu fotografických i písemných dokumentů a výstavbu trofejí. Byla to velmi zajímavá přehlídka o celé činnosti klubu - jednoty.

Následující den 5.6.1973 bylo padesátiletí oslaveno dopoledním turnajem pojmenovaném po dlouholetém a zasloužilém předsedovi klubu "Memoriálem Jana HOUSKY". V turnaji "starých chlapců" si po letech spolu opět zahráli zakládající členové ve věku 67 až 63 roků /Bláha Jaroslav, Houska Bedřich, Jiřička Josef, Petroušek František, Prášek Karel, Vaněk Josef/, když někteří již jejich řady naprosto opustili. Čest jejich památce!

V další soutěži se objevila generace 40 až 45 letých "mladíků", kteří ještě nějaký fotbal předvedli. Po jejich hře byl odstartován terénní závod lehkých atletů - mužů ve dvou kategoriích, velmi dobře a hodnotně obsazený, jehož se ale naši nezúčastnili. Toho času se, bohužel, lehká atletika na Včelné nepěstuje...

Turnaj pak pokračoval zápasy závodních družstev a to dopoledne i odpoledne, v němž jubilující TJ SOKOL obsadil třetí místo. První byla TJ SOKOL Kamenný Újezd. Více však než umístnění naší jednoty, které ostatně odpovídá současné výkonnosti mužstva, překvapila velmi slabá účast diváků, která nepřekročila 40 osob.

Jak jinak tomu bylo v roce 1933, kdy bývalá S.K. Včelná slavila 10 let své činnosti!

Do další činnosti tedy mnoho zdaru! Více lásky k jednotě, více skromnosti a sebekritiky hráčského kádru! Doba primadon už dávno minula. Poděkování všem, kteří před padesáti lety uvedli fotbal na Včelné v život, kdy v sousedních vesnicích a městečkách nebylo po něm potuchy. Naše poděkování náleží i ledním hokejistům, o nichž jsme s vpředu nezmínili, ale kteří svého času zde hráli nikoliv zanedbatelnou roli. Škoda toho nepochopení, které tak tento obor na Včelné rozbilo.

Naše poděkování náleží všem činovníkům, kteří jej po 50 let udržovali, z nichž někteří se nesmazatelně zapsali do dějin klubu jednoty. A nakonec poděkování všem, kteří oslavu padesátiletí sportu ve Včelné ták důstojně připravili!

Počasí

dnes, pátek 12. 7. 2024
déšť 25 °C 17 °C
sobota 13. 7. prudký déšť 22/16 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 25/17 °C
pondělí 15. 7. slabý déšť 29/19 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0