Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1995 - Devadesát let od postavení železniční zastávky Včelná

Kronika Včelné, díl VIII., r. 1995

Devadesát let od postavení železniční zastávky Včelná

Budova dnešní železniční zastávky Včelná byla postavena v roce 1905, takže v letošním roce 1995 oslavuje právě 90 let svého trvání. Byla vybudována v době, kdy České země byly ještě součástí monarchie Rakouska-Uherska. Včelná byla tehdy osadou obce Poříčí a proto zastávka nesla jméno Porschitz-Poříčí. Pro méně zasvěcené podejme ještě vysvětlení k názvu zastávky. Poříčí a Boršov byly dříve dvě samostatné obce. Boršov se nacházel na levém. břehu Vltavy a Poříčí na pravém. Až v roce 1891 byl vybudován železniční most pro trať do Krumlova a na místě dnešní stanice Boršov byla tehdy za Rakouska postavena stanice označením Porschitz-Poříčí. Byly tedy 2 zastávky s označením Poříčí. Lid je rozlišovali tak, že říkali dolní zastávka a horní zastávka. Horní zastávka Poříčí byla starší, neboť na kaplické trati byl zahájen parní provoz od roku 1872. Předtím zde, jak je všeobecně známo, po stejné trase byla vedena dráha koňské železnice a to od roku 1828.

Pro úplnou přesnost musíme zmínit, že původní zastávka Poříčí, na horní trati, byla umístěna asi o 150 m níže směrem k Budějovicům. Za 1. Československé republiky nesla horní zastávka jméno Poříčí-Včelná a dolní pouze Poříčí.

V době německého protektorátu obec Poříčí byla připojena k Boršovu a tím vlastně zanikla. Od té doby je dolní zastávka značena jménem Boršov nad Vltavou. A horní zastávka dostala název Včelná po roce 1930, protože od tohoto roku se Včelná osamostatnila od obce Poříčí. Tolik pro osvětlení historie vzniku uvedených zastávek a jejich označování. A nyní se vrátíme k naší včelenské zastávce z roku 1905. Až se seznámíme s železničním provozem ve stanici Včelná za dobu 90ti let jejího trvání, poznáme, že se mnoho nezměnilo. Doložíme to počtem vlaků, které projíždějí stanicí za 24 hodin:

v roce

Počasí

dnes, úterý 28. 5. 2024
slabý déšť 14 °C 12 °C
středa 29. 5. slabý déšť 18/9 °C
čtvrtek 30. 5. slabý déšť 19/12 °C
pátek 31. 5. déšť 24/13 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0