Z kroniky Včelné díl VIII, r. 1995 - Výtvarník Alfred Kindler sedmdesátníkem
Kronika Včelné, díl VIII., r. 1995
Výtvarník Alfred Kindler sedmdesátníkem
Alfred Kindler nežije ve Včelné příliš dlouho. Koupil si v roce 1988 v Jiráskově ulici dům a v něm v klidu své pracovny - atelieru pilně umělecky pracuje. Věnuje se převážně umění malířskému, byť dříve tvořil i v jiných uměleckých oborech výtvarných. Na veřejnosti se objevuje málo. Setkat se s ním můžeme náhodně při nákupech v obchodě nebo na procházce v blízkém okolí. V tomto způsobu žití se podobá včelenskému grafiku a malířovi Miloslavu Nováčkovi, který také v dobách svého života tvořil svá díla v odluce od veřejnosti. Uměleckou tvorbou se uvedení výtvarníci odlišují. Nováčkova tvorba, kterou nám zanechal, se vyznačuje větším realistickým projevem, což bylo pro minulou dobu charakteristické. Charakteristickým znakem Nováčkových krezeb jsou jasné, přímo zářivé barvy. Četné dekorace, zdobící jeho grafiky mají lidový charakter. Obrazy Alfreda Kindlera mají tmavší barevné ladění, zobrazené předměty jsou zachycovány volnějším výrazem, často s vyznačením detailu, čímž je celková kompozice překvapující. Pohled na takový obraz vede k zamyšlení, k hledání ideje díla, myšlenky. Je proto Kindlerova tvorba určena náročnějšímu posuzovateli.
Jméno výtvarníka Alfreda Kindlera bylo připomenuto občanům Včelné v informačním letáku obecního úřadu u příležitosti výstavy jeho obrazů, která byla uspořádána v Jindřichově Hradci, v květnu letošního roku, na počest jeho sedmdesátých narozenin. Zúčastnil jsem se vernisáže této výstavy. Přítomen byl známý pražský herec Petr Haničinec, který přednesl verše několika básníků. Další významnou osobností byl violoncelista Miloš Sádlo. Vyslechli jsme reprodukovanou hudbu z jedné jeho koncertních nahrávek. Poté následoval odborný výklad o Kindlerově díle. Prostředí mělo komorní ráz a účastnici si v krásné pohodě prohlíželi vystavené obrazy. Z přednášky jsme se dozvěděli, že Alfred Kindler vystavoval dříve asi v 10 místech naší země, ale nejen u nás. Jeho díla se dostala i do zahraničí, do Německa, Rakouska, Švýcarska, Japonska, Kanady a Nového Zélandu.
V archivu kroniky je uložen doklad o životě a díle výtvarníka Alfreda Kindlera, který zpracovala kunsthistorička Dr. Ivana Kyzourová.
Snad bychom měli též zaznamenat, že Kindlerovy originály vlastní též několik majitelů z včelenských občanů.