Obec Včelná
obec Včelná

Z kroniky Včelné díl X, r. 2011 - Výstavba

Kronika Včelné, díl X., r. 2011

Výstavba

GARÁŽ

V letních měsících byla dokončena výstavba garáže na komunální techniku a s ní spojená stavba nové plotové zdi za kulturním domem. Této akci předcházela demolice stávající, již nevyhovující "boudy". Díky svépomocné výstavbě obce tak vyrostlo ucelené technické zázemí obce v hodnotě bezmála 800 tisíc korun, které by mělo Včelné v budoucnu dobře sloužit.

DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

V měsíci říjnu a listopadu bylo dobudováno dětské hřiště u křižovatky ulic Dlouhá a Sokolovského /u Voráčků/. Na dříve málo využívaném hřišti se mohou dnes děti pohybem vyžít třeba na kolotoči, houpačkách či skluzavce. Celkové oplocení tohoto prostoru snad zamezí demolování laviček a volnému venčení psích miláčků našich spoluobčanů.

STRÁŽNÍ DOMEK

V listopadu byl po více než 140 letech existence zbourán drážní domek /tzv. "hláska"/ na třídě 5.května u železničního přejezdu tratě směr České Budějovice - Rybník. K jeho demolici došlo v důsledku několika skutečností. K těm zásadním patřily jeho stáří, dnes již nepotřebná stavba a silueta objektu bránícího řidičům v rozhledu při přejíždění kolejí. Objekt byl postaven a zkolaudován v roce 1870 pro pracovníky obsluhy závor a provozu tratě a byl nedílnou součástí těchto železničních přejezdů. Domek vyzděný z cihel měl dřevěnou podlahu, jednoduchá okna, kamna na tuhá paliva a lepenkovou střechu. Vybaven byl rozvodem 220 V a telefonem /telefaxem/ pro spojení s nádražím. V přilehlém objektu byl suchý záchod, sklad paliva a hospodářského nářadí. Jeho demolice proběhla v době železniční výluky a pro techniku byla otázkou několika málo minut.

ROZHLAS

V prázdninových měsících přibyla na některých sloupech veřejného osvětlení tzv. hnízda, která jsou součástí nového bezdrátového rozhlasu. Tato hnízda jsou osazena dálkově ovládanými reproduktory, které nahradily již staré, většinou nefunkční amplióny. A tak je možno spustit relaci v kterékoliv části obce, třeba i automaticky, v předem naprogramovaném čase a obsahu. Toto nové ozvučení je v případě nutnosti schopné okamžitě a dálkově přenést varovnou informaci třeba o mimořádné události, a to i formou sms zprávy. Tak ať nám nový rozhlas oznamuje co nejvíce dobrých a potřebných zpráv.

VODOJEM

V katastru naší obce se nachází největší vodojem Jihočeské vodárenské společnosti /JVS/, který zásobuje pitnou vodou i naši obec. Voda do ní přitéká z úpravny vody Plav a odtéká dvěma směry. Jeden odtok směřuje do Českých Budějovic a druhý do ČS Hlavatce. V letošním roce byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce. Všechna potrubí byla vyměněna za nerezová, byly vyměněny i ovládací prvky, žebříky, zábradlí, sanován vnitřní plášť, a to vše v celkové hodnotě 22 500 000 korun. Při této investiční akci byla rovněž zrekonstruována část střechy, položeny nové izolace a vodotěsné fólie, a to nákladem 2 400 00 korun. Tato zásobárna pitné vody se skládá ze 6 akumulačních nádrží, z nichž každá má objem 6000 kubických metrů vody. Ani se člověku při procházce kolem vodárny nechce věřit tomu, co že to máme vedle sebe za ohromné kvantum vody.

Počasí

dnes, sobota 25. 5. 2024
déšť 20 °C 11 °C
neděle 26. 5. slabý déšť 23/11 °C
pondělí 27. 5. slabý déšť 23/13 °C
úterý 28. 5. slabý déšť 14/12 °C

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0