Z kroniky Včelné díl X, r. 2011 - Zajímavosti v obci

Kronika Včelné, díl X., r. 2011

Zajímavosti v obci

Letní měsíce bývají pro většinu z nás obdobím dovolených, sportovních aktivit a hlavně odpočinku. To však neplatí pro stále ve střehu bdící lapky a jim podobná individua, kteří "pracují" dá se říci nepřetržitě. V dnešní době se pomalu stává tradicí, že tento zvláštní druh "podnikání" někoho z nás připraví v nestřeženém okamžiku o nějaký ten kousek a někdy i větší část svého majetku.

28. června navštívil hospodu U Boba, jež se nachází v areálu místního sportovního klubu, host, který nevešel, jak bývá obvyklé, vstupními dveřmi a v době otevírací, ale naopak použil násilí a využil období, kdy vnitřní prostory zejí prázdnotou. Trochu se okolo porozhlédl a v nestřežený okamžik odnesl, co mu pod ruku přišlo. Pravdou je, že způsobená škoda nebyla pro provozovatele nijak likvidační, ale obava z opakované návštěvy zlodějě policií nezjištěného, mu na klidu určitě nepřidala. Pro úplnost bych chtěl ještě zmínit fakt, že tato zneklidňující nepříjemná událost nebyla v obci zdaleka jedinou a bližší podrobnosti k nim by patřily spíše do kroniky černé než do té obecní.

11. července se v nočních hodinách prohnala nad Včelnou pořádná bouřka doprovázená silným větrem, který ohýbal a v tomto případě i lámal stromy. Pozoroval jsem dva statné kaštany stojící u stejnojmenné restaurace U kaštanu, jak statečně a dlouze odolávají poryvům této větrné smrště. Po několikaminutovém zápase prolétl vzduchem praskavý zvuk a jeden ze stromů se v polovině rozlomil jako sirka a skácel se k zemi. Bylo štěstí, že v tu chvíli nešel nikdo okolo a padlý kmen nenapáchal škodu jak na budově restaurace, tak ani na vedle stojícím pomníku vojáků padlých ve válce, či okolním domku. Po podrobnější prohlídce odborníků bylo rozhodnuto zasažený strom porazit, a tak se také zanedlouho stalo. A tak restaurace U kaštanu dnes opravdu stojí dle svého názvu u kaštanu, a ne jak tomu bylo doposud, u kaštanů.

Bohužel ani tato událost nepatří do kategorie "veselé". Týká se místa, kde dochází ke křížení silnice z Českých Budějovic na Včelnou a železniční tratí směr České Budějovice - Rybník, tedy železničního přejezdu a jeho zabezpečovacího systému. V letošním roce zde bohužel došlo k velmi vážné dopravní nehodě. Co já jsem slyšel, zastavilo osobní auto za nejasných okolností přímo na přejezdu a při střetu s právě projíždějícím vlaku byl zmařen jeden mladý lidský život. Jiná verze hovoří o technické závadě při zařazení rychlostního stupně, a jak to tak bývá, jsou tyto události opředeny mnoha dalšími "zaručeně pravdivými" fakty. Ať tomu bylo tak či onak, život už to nikomu nevrátí. Příčinou těchto havárií bývá často nepozornost, zbrklost, oslnění řidiče a v poslední době také jev čím dál častější, a tím se stává adrenalinový hazard některých řidičů - projet na červenou.

Marné jsou snahy o obnovení starých dobrých dřevěných závor, které by přece jenom vytvořily mechanickou zábranu před nechtěným vjetím řidiče na přejezd. Tento názor je slyšet nejen od běžných řidičů, ale čím dál častěji i od tzv. profesionálů. Leč vyjádření drážních odborníků je zcela odlišné, určitě stojí za to ho zadokumentovat. Doslovně praví: "Stávající zabezpečení vyhovuje normám". Nu, co dodat - buďme velmi opatrní a doufejme, že tyto normy ty méně pozorné řidiče ochrání.